Sözcü Plus Giriş

ABD faiz artış hızındaki yavaşlama ve TCMB’nin sıkı duruş söylemlerinin yarattığı iyimserlikle son dönemde 5.25 civarında yatay bir seyir izleyen dolar/TL dün 5.29’a kadar yükselmişti.

Ancak bu yükseliş de ticaret görüşmelerine yönelik iyimserlikle yerini yeniden düşüşe bıraktı.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ticaret anlaşmazlığının çözümü için 1 Mart olarak koyduğu son tarih “biraz kaymasına” göz yumabileceğini ancak bunu tercih etmediğini ve ileride nihai anlaşma için Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmeyi beklediğini söyledi.

ABD’nin Çin’den ithal 200 milyar dolar tutarındaki üründen aldığı gümrük vergisi 1 Mart’a kadar anlaşma sağlanamazsa yüzde 10’dan yüzde 25’e yükselecek.

ABD’li ve Çin’li yetkililer de yedi aydır süregelen gerilimi gidermek üzere bu hafta yapılan görüşme turunda ilerleme sağlayacaklarına yönelik açıklamalarda bulundular.

Trump’ın bu açıklamasının ardından ABD borsaları yükselişe geçerek iki ülkenin yedi aydır süregelen ticaret gerilimini ortadan kaldıracak bir anlaşmaya varacağı beklentisiyle yüzde 1.5 yukarıda kapandı.

Küresel piyasalarda dolar ise ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinde ilerleme sağlanacağı beklentisiyle risk iştahı artan yatırımcıların euro ve Asya ülkeleri para birimlerine yönelmesi sonucu değer yitirdi.

Bir haftadan fazla süredir yukarı yönlü bir seyir izleyerek dün 97 seviyesinin üzerini test eden dolar endeksi ise 96.65 civarında seyrediyor.

DOLAR NE KADAR OLDU?

Dün 5.29’u test eden dolar/TL bu iyimserlikle yönünü aşağı çevirdi ve güne saat 08:52’de 5.2460/5.2625 seviyesinde başladı. Aynı saatte sepet bazında TL 5.5966/5.6044, euro/TL ise 5.9474/5.9563 seviyesindeydi.

Bankacılar TL’deki iyimserliğin dolar endeksindeki gerileme ve ticaret savaşlarına ilişkin iyimser beklentilerin gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik girişleri artırmasından kaynaklandığını söylediler.

Bugün iç piyasada izlenecek bir veri bulunmazken dış piyasada Ocak ayı İngiltere enflasyon verileri, Aralık ayı Euro bölgesi sanayi üretimi ve Ocak ayı ABD enflasyon verileri izlenecek.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 1400’daki Türkiye Esnaf Buluşması konuşması da piyasalarda ekonomiye ilişkin olası söylemleri nedeniyle takip edilecek.

Tahvil-bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin dün spot kapanışta ortalama bileşik faizi yüzde 14.80 valörde son işlemlerde yüzde 14.69 oldu.

İki yıl vadeli gösterge tahvilde ise dün spot piyasada ortalama bileşik faiz yüzde 18.47 seviyesinde gerçekleşti.

HAFTANIN KALANINDA BÜYÜMENİN ÖNCÜ GÖSTERGELERİ İZLENECEK

Haftanın kalanında ise piyasalarda büyümenin öncü göstergeleri izlenecek.

Geçen yıl Ağustos ayında yaşanan kur şokunun ardından Türkiye ekonomisi yavaşlama eğilimine girmiş, faizler, işsizlik ve enflasyon yönünü yukarı çevirmişti.

Bu süreçte iktisadi faaliyette belirgin bir yavaşlama yaşanırken bu hafta açıklanacak olan Aralık ayına ilişkin sanayi üretimi, ödemeler dengesi, Ekim Kasım Aralık dönemini kapsayan işgücü istatistikleri ve Ocak ayı bütçe gerçekleşmeleri, TCMB beklenti anketi piyasalarda yakından takip edilecek.

Perşembe ve Cuma günleri açıklanacak bu veriler ile birlikte Aralık ayı ve dolayısıyla 2018 yılı son çeyreğe ilişkin bir çok veri seti de tamamlanmış olacak. Böylece ekonomistler yerel seçimlerden kısa bir süre önce, 11 Mart’ta açıklanacak olan 2018 son çeyrek büyüme tahminlerini netleştirecekler.

Reuters anketine göre, büyümenin en önemli öncü göstergelerinden sanayi üretiminin Aralık ayında yıllık bazda takvim etkisinden arındırılmış bazda yüzde 7.5 daralması bekleniyor.

Yoğun veri gündemi ile birlikte bu hafta yatırımcılar Brexit sürecini, yerel seçim hazırlıklarını, Erdoğan’ın Rusya ziyaretini ve Cuma günü piyasa kapanışı ile birlikte açıklanması beklenen kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s not yorumlarını da izleyecekler.

REUTERS

Son güncelleme: 09:10 13.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more