Dolar/TL ne kadar oldu? (13.11.2019)

Piyasalar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ile bugün yapacağı görüşmelere odaklanırken dolar/TL 5.75 civarında yatay bir seyir izliyor.

Dolar/TL ne kadar oldu? (13.11.2019)

ABD’ye dün hareket eden Erdoğan, ziyaretinin ikili ilişkilerin içinden geçmekte olduğu sancılı bir dönemde gerçekleştirildiğini ancak sisli havaya rağmen Trump ile sorunların çözüme kavuşturulması noktasında hemfikir olduklarını söyledi.

DOLARDA SON DURUM

Dolar/TL saat 17.40 itibarıyla 5.7493/5.7514 seviyesinde işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

ABD ile ilişkilerde, önceki yönetimden kalma problemlerin yanı sıra bürokratik ve siyasi sabotaj girişimlerine rağmen “Şimdiye kadar pek çok konuda ciddi mesafe aldık” diyen Erdoğan, ABD temaslarında ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye meselesini de konuşacaklarını belirtti.

Türkiye’nin Rus savunma sistemi S-400’leri satın alması ve Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiği operasyonun ardından ABD kongresi ve zaman zaman Trump Türkiye’yi yaptırımlar ile tehdit etse de şu ana kadar herhangi bir yaptırım uygulamaya alınmadı. Ancak yaptırım riski ve ABD ile ilişkiler konusu, piyasalarda endişelere, TL varlıklar üzerinde de genel olarak baskıya neden olan bir etken oldu. TL’nin yanısıra tahvil piyasaları Halkbank ve bankacılık sektörü de benzer nedenlerle zaman zaman satış baskısı altında kalıyor.

Altın fiyatlarında son durum... Güncel çeyrek ve gram altın fiyatları kaç lira? İlginizi Çekebilir Altın fiyatlarında son durum... Güncel çeyrek ve gram altın fiyatları kaç lira?

Birçok kişi Türkiye-ABD ilişkilerinin tam anlamıyla bozulmamasının ana nedeninin Trump ve Erdoğan arasındaki yakınlıktan kaynaklandığını düşünürken, bu çerçevede bugün yapılacak yüz yüze görüşme piyasalarca yakından izleniyor.

Reuters’ta dün “Trump ve Erdoğan arasındaki ‘dostane ilişki’ ABD ile Türkiye arasındaki sorunları giderebilir” başlıklı haberde de dikkat çekildiği üzere bu yakınlık, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin birçok konuda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle ciddi ölçüde zedelenmesine rağmen, tamamen bozulmamasının tek nedeni olarak görülüyor. Trump yönetiminden üst düzey bir yetkili yönetimin bugünkü görüşmede temel hedeflerinin Erdoğan’ın S-400’leri kullanma planından vazgeçmesini ve Suriye’de kalıcı bir ateşkesi kabul etmesini sağlamak olduğunu söyledi. Yetkili, “Biz buna odaklanmak istiyoruz” dedi.

ABD’li iki yetkilinin açıklamasına göre, Türkiye’nin kabul etmesi halinde, Washington Ankara’nın F-35 savaş uçağı programına geri dönmesine izin verebilir ve 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması imzalamayı önerebilir.

Ancak Ankara henüz geri adım sinyali vermedi.

Üst düzey bir Türk yetkili, “Türkiye’nin S-400’leri satın almasından geri adım atması gibi bir şey gündemde değil” dedi. Bir başka üst düzey Türk yetkili ise, “Suriye’deki petrol sahalarında kalan ABD askerleri, Suriye’de yapılanların ruhuna da aykırı. ABD’nin YPG’ye sağladığı destek, önümüzdeki dönemde iki ülke arasındaki ilişkilere yönelik en büyük tehditlerden biri. Ziyaret sırasında bu konunun çok ciddi şekilde altı çizilecek” dedi.

Washington ise bu konuda geri adım sinyali vermedi aksine böyle bir niyetin olmadığı belirtildi.

Küresel piyasalarda ise Trump’ın azli konusundaki gelişmeler de piyasaların odağında bulunuyor. Risk iştahı ise, ABD-Çin ticaret görüşmelerinin duraksadığı ve Hong Kong’daki artan karışıklıkla ilgili endişelerin riskli varlıklara yönelik talebi azaltmasıyla geriledi.

TAHVİL FAİZLERİNDE SERT DÜŞÜŞ

Hazine dün gerçekleştirdiği ihalelerle Kasım ayı borçlanma programını tamamladı.

Hazine bu ay gerçekleştirdiği altı ihale ile 18.74 milyar TL’si piyasadan, 3.05 milyar TL’si kamudan olmak üzere toplamda 21.8 milyar TL borçlandı. Hazine Kasım ayında toplam 21.5 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 15.4 milyar TL’si piyasadan, 0.6 milyar TL’si kira sertifikası ihracı yoluyla olmak üzere toplam 20.4 milyar TL’lik iç borçlanma programlıyordu.

İş Yatırım Hazine bölümünden Burak Seçkin, kuponsuz tahvil ile eurotahvil ihracının da Hazine’ye destek sağladığını söyleyerek, “Hazine Kasım ayında piyasanın beklentisinin üzerinde yüklü bir borçlanma gerçekleştirdi. Aralık’ta nispeten az ama Ocak’ta 25 milyar TL gibi yüksek bir rakam olmak üzere gelecek aylardaki yüklü borçlanmalar ve PPK öncesi Hazine elini rahatlatmak üzere önden yüklemeli borçlanma gerçekleştirdi” dedi.

Tahvil/bono piyasasında getirilerde son aylarda düşüş eğilimi ise belirginleşmiş durumda.

Gösterge 10 yıllık tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri %12.61, valörde son işlem %12.57 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs’ta %21 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri %12.28, valörde son işlem %12.24 oldu. (REUTERS)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...