Dolar/TL ne kadar oldu? (14.11.2019)

Piyasaların günlerdir odağında olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın dün gerçekleşen görüşmesi her ne kadar dostane bulunsa da iki ülke arasındaki sorunların çözümüne ilişkin bir netlik sunmadı. Dolar/TL'de sınırlı bir yukarı hareket söz konusu.

Dolar/TL ne kadar oldu? (14.11.2019)

Piyasalarda yönü değiştirecek önemli bir haber akışının olmaması halinde, Aralık PPK toplantısında faiz indirimi yapılması beklentisiyle TL’de baskının sürmesi ve dolar/TL’nin bir süredir yerleştiği bant hareketini koruması bekleniyor.

Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası dikkat çeken yorum: Keskin tezat İlginizi Çekebilir Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası dikkat çeken yorum: Keskin tezat

DOLARDA SON DURUM

Dolar/TL saat 17.30 itibarıyla 5.7582/5.7601 seviyesinde işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Trump, Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi “fevkalade” olarak nitelerken, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmesini isteyerek ikili ilişkilerin önünde “ciddi bir sorun” olarak niteledi.

İkili ilişkilerin içinde bulunduğu krizin ele alındığı yakından izlenen dünkü görüşme sonrasında basın toplantısında konuşan Trump, Erdoğan’ın “büyük bir hayranı” olduğunu ve “verimli” bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Çeyrek ve gram altında güncel fiyatlar... Petrol düşüyor, altın yükseliyor! İlginizi Çekebilir Çeyrek ve gram altında güncel fiyatlar... Petrol düşüyor, altın yükseliyor!

Ancak ne Trump, ne de Erdoğan, ABD’nin Suriye’de birlikte çalıştığı Kürt güçleri hedef alan sınır ötesi harekattan Rusya’dan füze alınmasına kadar geniş bir yelpazede kendini gösteren sorunların üstesinden nasıl geleceklerine yönelik somut bir açıklamada bulunmadı.

“HALKBANK GÜNDEME GETİRİLMEDİ”

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge, Erdoğan ve Trump arasında dostane bir görüşmenin gerçekleştiğini ancak spesifik bir sonuç olmadığını söyleyerek, “Basın toplantısında Halkbank konusu gündeme getirilmedi tabii kapalı kapılar ardında konuşulmuş olabilir. Öte yandan yaptırımların kaldırılması konusunda da net bir mesaj verilmedi. Dolayısıyla piyasalar açısından nötr bir sonuç var” dedi ve şöyle devam etti:

“Nitekim kurda da bunu görüyoruz, toplantı sırasında 5.74’lerin altına gelen dolar/TL, F-35, S-400 konularında net açıklamalar duyulmayınca yukarı döndü. Piyasa bundan sonra da izleme modunda devam edecektir” dedi.

Piyasaların önümüzdeki dönemde yaptırım konusuna odaklanmaya devam edeceğini söyleyen Tözge, bir diğer ana gündem olarak ise 12 Aralık’taki PPK toplantısına dikkat çekti.

Tözge, “Faiz indirimiyle gelecekteki reel faizin daha da düşeceği beklentisi nedeniyle yeni haber akışı olmazsa TL’de aşağı potansiyel görmüyoruz ama yılsonuna kadar da oynaklık düşük kalacak gibi görünüyor, bir süre daha 5.70-5.80 bandı korunur. CDS’ler geriledi, borsa ve tahvillerde bir miktar yabancı ilgisi var. Bu durum TL’de de net değer kazanımından ziyade oynaklığın düşmesine neden oluyor” dedi.

Türkiye’nin Rus savunma sistemi S-400’leri satın alması ve Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiği operasyonun ardından ABD kongresi ve zaman zaman Trump Türkiye’yi yaptırımlar ile tehdit etse de şu ana kadar herhangi bir yaptırım uygulamaya alınmadı. Ancak yaptırım riski ve ABD ile ilişkiler konusu, piyasalarda endişelere, TL varlıklar üzerinde de genel olarak baskıya neden olan bir etken oldu. TL’nin yanısıra tahvil piyasaları Halkbank ve bankacılık sektörü de benzer nedenlerle zaman zaman satış baskısı altında kalıyor.

Birçok kişi Türkiye-ABD ilişkilerinin tam anlamıyla bozulmamasının ana nedeninin Trump ve Erdoğan arasındaki yakınlıktan kaynaklandığını düşünüyor.

TİCARET GÖRÜŞMELERİ İZLENİYOR

Küresel piyasalarda ise Trump’ın azli konusundaki gelişmeler, ABD-Çin ticaret görüşmeleri izleniyor.

Tahvil/bono piyasasında getirilerde son aylarda düşüş eğilimi ise belirginleşmiş durumda.

Gösterge 10 yıllık tahvilde dün spot kapanış %12.59 valörde son işlem %12.47 seviyesinde gerçekleşti. Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs’ta %21 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilde ise dün spot kapanış %12.22 valörde son işlem %12.22 seviyesinde gerçekleşti. (REUTERS)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...