Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? (22.10.2019)

Türkiye ve ABD arasında Suriye konusunda anlaşma kararının ardından iki ülke ilişkilerine yönelik riskin azalmasıyla Türk Lirası son günlerdeki kayıplarının önemli bölümünü toparlamışken, TCMB faiz kararı beklentisi ile dolar/TL tekrar hareketlendi. Dolar/TL bu sabah güne 5.86 seviyesinin hemen altında başladı. 

07:07 -
Dolar/TL ne kadar oldu? (22.10.2019)

Türkiye ve ABD arasında Kuzeydoğu Suriye ilgili varılan anlaşmaya bağlı olarak dolar/TL bu sabah güne 5.86 seviyesinin hemen altında başladı.

Dolar/TL saat 16.54’te 5.8354/5.8378 seviyelerinden işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Piyasalarda jeopolitik endişelerin devam ettiğini söyleyebiliriz. Çatışmasızlık döneminin bugün 2200 itibarıyla sonuna gelindi. Ardından ne olacağını tam olarak kestiremiyoruz. Bugünkü Rusya ziyareti de benzer şekilde önemli. Suriye’de ABD ile anlaşmanın Şam yönetimi ve Rusya tarafından da yorumlanmasını izleyeceğiz” dedi ve ekledi:

“Tüm bunların yanı sıra TCMB’den artık 100 baz puanın altında bir indirim beklenmiyor. Hatta tahminler 200 baz puana kadar ulaşıyor. Halkbank konusunda devam eden endişeler de piyasada baskı unsuru yaratıyor. Tüm bu gelişmeler nedeniyle TL’deki iyimserlik azaldı diyebiliriz.”

TCMB’nin 200 baz puana yakın bir indirim yapabilmesinin mümkün olduğunu belirten bir başka bankanın döviz masası işlemcisi ise, “TCMB’den beklenen karar nedeniyle TL’de yeni bir baskı oluştu. Şartlar TCMB’nin 200 baz puana ulaşan faiz indirimi yapabileceğini gösteriyor. Bu da TL’yi yeni bir satış baskısı altında bırakıyor” demişti.

Son gelişmelerle birlikte TL varlıklarda gözlenen değer kazanımıyla TCMB’nin bu haftaki PPK toplantısından indirim beklentisi de tekrar kuvvetlendi.

Bankacılar kurda jeopolitik endişelerin daha da azaldığından emin olunana ve PPK tamamlana kadar 5.75 altında kalıcı seyrin kolay olmayabileceğine de dikkat çekiyorlar. Öte yandan bankacılar kurun yeniden 6 seviyesine yaklaşmasını da beklenmedik yeni bir gelişme olmadan mümkün görmediklerini de belirtiyorlar.

HAZİNE İHALELERİ TAKİP EDİLİYOR

Tahvil/bono piyasasında ise getirilerde son aylarda belirginleşen düşüş eğilimi jeopolitik endişelerle yerini yükselişe bırakmıştı. TL varlıklarda geçen hafta yaşanan olumlu fiyatlama tahvil faizlerine de olumlu yansıdı ve iki yıllık tahvilde 100 baz puanın üzerinde düşüş yaşandı.

Gösterge 10 yıllık tahvilde Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik getiri %14.45, valörde son işlem %14.43 seviyesindeydi. Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs’ta %21 seviyesindeydi. Dün spot kapanış %14.47 seviyesinden gerçekleşti.

İki yıllık gösterge tahvilde ise Cuma günü ise spot kapanışta bileşik getiri ortalamada %14.77, valörde son işlemde %14.29 seviyesindeydi. Dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri %14.26 oldu.

Hazine dün iki yıllık yeni gösterge tahvil olması beklenen 6 ayda bir %6.9 kupon ödemeli sabit kuponlu tahvilin ve 3 ay vadeli kuponsuz tahvilin ilk ihraçlarını gerçekleştirdi. Hazine Ekim ayında 7.6 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 5.8 milyar TL’si piyasadan toplam 7.3 milyar TL’lik iç borçlanma programlıyor. Hazine’nin artan borçlanma maliyetinin borç stokuna etkisini azaltmak adına uzun vadeli sabit faizli tahvil ihraç etmeme eğilimi yaklaşık 1.5 yıldır devam ediyor. (REUTERS)

İLGİLİ HABERMerkez'in faiz kararı öncesi beklentiler tekrar değişti!Merkez'in faiz kararı öncesi beklentiler tekrar değişti!

 

Son güncelleme: 16:54 22.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more