Sözcü Plus Giriş

Dolar ne kadar oldu? Dolar/TL kuru güne nasıl başladı?

ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik endişeler ve TCMB'nin faiz indirimleri sonrası reel faizlerde gözlenen düşüşün etkisiyle TL geçen hafta dolar karşısında %2'nin üzerinde değer kaybederken, dolar bu sabah güne 5.95 seviyesinin hemen altında başladı. 

07:34 -
Dolar ne kadar oldu? Dolar/TL kuru güne nasıl başladı?

ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik endişeler ve TCMB’nin faiz indirimleri sonrası reel faizlerde gözlenen düşüşün etkisiyle TL geçen hafta dolar karşısında %2’nin üzerinde değer kaybederken, haftanın ilk işlem gününde dolar/TL 5.94’lü seviyelerde hareket ediyor.

Bu hafta Noel tatili kapsamında ABD ve Avrupa piyasalarının iki gün kapalı olacak olması ve yıl sonu nedeniyle işlem hacimleri azalırken, ABD ile diplomatik ilişkilerin seyri izleniyor. İşte dolar kurunda son durum…

(Detaylı veriler için ilgili kelimelere tıklayabilirsiniz)

Ahlatçı Yatırım’ın bu sabahki notunda geçen haftanın son gününde ABD ile diplomatik ilişkilerdeki gerginliğin yeniden artış göstermesiyle dolar/TL’nin hafta içi geldiği seviyelerde kalmayı sürdürdüğü belirtilerek, “ABD senatosunun geçirdiği savunma bütçesi içinde Türkiye’ye karşı CAATSA yaptırımları yer alması ile birlikte oluşan diplomatik gerginlik ve ayrıca TCMB’nin 200 baz puanlık son faiz indirimi ile daha az destekleyici konuma geçen reel faiz ile spot kurda yükselişle kur 5.94 civarında haftayı kapadı. Bugün ABD ile ilişkilerin gidişatına bağlı olarak TL’deki hareketler takip edilecek. Bu hafta Noel tatili nedeniyle dış piyasaların tatile girecek olması düşük işlem hacimleri yaratacaktır” denildi.

ABD-Çin ticaret savaşı nedeniyle küresel riskten kaçış eğilimi sonucu 26 Ağustos’ta illikit piyasada yaşanan sert yükseliş dikkat alınmazsa dolar/TL bugün 5.9475 ile 30 Mayıs’tan bu yana en yüksek gün içi seviyelere geldi. Analistler TCMB’nin son dört toplantıda 12 puana ulaşan faiz indirimlerinin ardından reel faizin azalmasıyla TL mevduatın cazibesinin azalması ve bireylerin dolar talebinin yanı sıra kurumların borç ödeme kaynaklı alımlarının kurdaki yükselişte etkili olduğunu belirtiyor.

Öte yandan jeopolitik risk unsuru olabilecek gelişmeler de yakından izleniyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye’de Cumhurbaşkanı Beşar Esad karşıtı muhaliflerin elindeki son büyük bölge olan İdlib’e yapılan saldırılar nedeniyle 80,000 Suriyeli’nin Türkiye’ye doğru göçe başladığını, göç yükünü Türkiye’nin tek başına kaldırmayacağını söyledi.

LİBYA’DAKİ GELİŞMELER İZLENİYOR

İzlenen bir diğer konu ise Libya’daki gelişmeler. Erdoğan, Libya’da uluslararası tanınırlığı olan hükümet ile savaşan Khalifa Haftar güçlerine Rusya’nın desteklediği paralı askerlerin yardım etmesine Türkiye’nin seyirci kalamayacağını söylerken, Rusya da Türkiye’nin Libya’ya asker gönderme ihtimalinin endişe yarattığı belirtti.

TL’nin dolar karşısında bir aylık değer kaybı %4’ü aşarken, kurda son dönemde gözlenen sert yükseliş BDDK ve TCMB’nin de adımlarını beraberinde getirdi. BDDK bazı döviz-TL türev işlemlerdeki limitleri kıstığını açıklarken, TCMB Ağustos’tan bu yana ilk kez döviz karşılığı TL swap piyasasında ihale açtı.

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi Cuma günü spot kapanışta ortalama %12.60 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta ortalama %12.47 seviyesindeydi.

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi Mayıs ayında %21 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilde ise bileşik getiri Cuma günü spot kapanışta %11.92, valörde son işlemde %11.97 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta ortalama %11.90 seviyesindeydi. (REUTERS)

Son güncelleme: 18:48 25.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more