Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kademeli faiz indirimi çağrısı ardından 5.6337’ye kadar geriledi.

Kur Erdoğan’ın çağrısı öncesi 5.6850 seviyesinde işlem görüyordu.

Merkez Bankası (TCMB) dün politika faizini 4.5 yıl aranın ardından 425 baz puan indirdi. Dalgalı bir seyrin arıdndan kur faiz indirimi öncesindeki 5.70’li seviyelerde dengelendi.

Bugün de güne 5.70 civarında işlem gören dolar/TL Erdoğan’ın açıklamaları öncesi 5.6850 seviyesinde işlem görüyordu. Kur çağrı sonrası kademeli olarak geriledi. Dolar/TL saat 14:21’de 5.6396/5.6413 seviyesinden işlem görüyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Erdoğan’ın çağrısındaki kademeli söylemi, 425 baz puanlık indirimin daha düşük belki 100 baz puanlık indirimlerle devamına yönelik bir çağrı. Çağrının aynı boyutta indirimleri içermiyor olması piyasa beklentileriyle uyumlu. Bu nedenle kurda sınırlı da olsa bir iyimserlik görüyoruz. TL bugün gelişmekte olan ülke para birimleri arasında pozitif ayrışıyor” dedi.

Erdoğan, bugün yaptığı konuşmada yüzde 24 faizin yüksek olduğunu savunduklarını ama bunu TCMB eski başkanlarına ulaştırmadıklarını belirterek, “oyalandık” dedi.

Dün gerçekleştirilen faiz indirimini piyasanın da gayet normal karşıladığına dikkat çeken Erdoğan, “Olması gereken zaten buydu… Bu bile yeterli değil, yıl sonuna kadar bunu kademeli şekilde devamı gelir. Bunu usturuplu şekilde indireceğiz ki, faiz düştükçe enflasyon düşer” dedi.

REUTERS

Son güncelleme: 14:26 26.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more