Sözcü Plus Giriş

Fed Başkanı Powell bugün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde ABD para politikası ve ekonomisine ilişkin sunum yapacak. Powell, dün ABD Senatosu’na hitaben yaptığı konuşmada merkez bankasının büyük ihtimalle ivme kaybetmekte olan ABD ekonomisine nasıl yaklaştığını anlatarak Fed’in bundan sonra faiz oranında değişikliklere “karar verirken acele etmeyeceğini” ifade etti.

Fed Başkanı Jerome Powell

Dolar/TL son dönemde 5.20-5.35 bandında sıkışık bir seyir izliyor. Dün saat 16.17’de 5.3046/5.3054 seviyesinde olan dolar/TL bu sabah saat 5.3030/5.3060 seviyesinde bulunuyor. Doların söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Asya borsaları Powell’ın açıklamaları ardından Fed’in ekonomide ivme kaybı ihtimaline karşı daha “sabırlı” faiz politikası izleyeceği beklentisiyle beş ayın zirvesine doğru yukarı yönlü hareket ederken dolar üç haftanın dip seviyelerinde işlem gördü.

İLGİLİ HABERGram ve çeyrek altın fiyatları arttı mı? 27 Şubat'ta altın fiyatları...Gram ve çeyrek altın fiyatları arttı mı? 27 Şubat'ta altın fiyatları...

 

“DOLARDA DAHA YUMUŞAK BİR PROFİL GÖRECEĞİZ”

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Beste Naz Süllü, önceki gün ABD Başkanı Donald Trump’ın petrol fiyatlarının yüksek olduğunu söyleyip OPEC’e biraz daha “rahat davranması” çağrısında bulunarak petrol fiyatlarına müdahale ettiğini, Powell’ın ise enerji fiyatları yüzünden enflasyonun yüzde 2’nin altına geleceğini söylediğini belirterek, “Bu da enflasyon yüzde 2’nin altına gelirse Fed’in faiz artırımlarına ara vereceği anlamına geldiğinden Powell ve Trump olabildiğince az faiz artırımı yaparak büyümeyi desteklemeyi amaçlıyor. Dolayısıyla bu yıl dolar tarafında daha yumuşak bir profil göreceğiz bu da dolar kaynaklı atakların daha az yaşanacağı anlamına geliyor” dedi.

TCMB’den 6 Mart toplantısında bir değişiklik beklenmediğini, TCMB faizleri değiştirmezse kurda 5.20’ler civarında hareket görülebileceğini söyleyen Süllü, “TCMB nedeniyle TL’nin kuvvetli duruşu ve dolarda küresel olarak değerlenme eğiliminin yavaşlaması nedeniyle dolar/TL’de son dönemde bir bant hareketi var. Öte yandan yurt içinde de jeopolitik risklerin azalması, TCMB’nin enflasyonla mücadele kararlı duruşu, piyasanın büyük bir likidite ihtiyacı duymaması, kredi faizlerindeki düşüş gibi unsurlar TL’deki oynaklığı azaltmış durumda” dedi.

Tahvil bono piyasasında ise iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 18.80, valörde son işlemde yüzde 18.77 seviyesindeydi.

Öte yandan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 15.09, valörde son işlemde yüzde 15.09 seviyesindeydi.

REUTERS

Son güncelleme: 09:25 27.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more