Sözcü Plus Giriş

Dolar kuru bugün de hareketli! Dolar/TL ne kadar oldu? 29 Mart dolarda son durum…

TCMB'nin adımları ve swap faizlerindeki sert yükselişin ardından gerileyen dolar/TL bugün dalgalı seyrini devam ettiriyor.

07:23 -
Dolar kuru bugün de hareketli! Dolar/TL ne kadar oldu? 29 Mart dolarda son durum…

TL likiditesinin kuruması sonucu swap piyasasında gecelik faizin dün dört haneli seviyelere yükselmesiyle dolar/TL 5.30’lu seviyelere kadar gerilerken, yerli yatırımcının algısının bozulmasıyla döviz talebinin hızlandığı belirtiliyor. Bu çerçevede kurdaki dalgalanmanın sürebileceği belirtiliyor. Dolar/TL saat 03:16 itibari ile 5.5847/5.60 seviyesinde işlem görüyor. Doların söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

MERKEZ’DEN SWAP HAMLESİ

Merkez Bankası (TCMB) bünyesindeki döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırı yüzde 20’den yüzde 30’a çıkarıldı. Merkez Bankası böylece TL karşılığı dolar rezervini artırmayı hedefliyor.

Öte yandan atılan adımlar TL’yi sakinleştirse de swap piyasası üzerinden sağlanan TL ile Türkiye hisse senedi ve tahvil piyasasına giren yabancı yatırımcıların, TL sıkışıklığı nedeniyle ellerindeki hisse ve tahvilleri satması ise BIST-100’de sert kayıplara, tahvil faizlerinde yükselişe neden oldu.

“SEÇİMLERE KADAR KURDA OYNAKLIK SÜREBİLİR”

Integral Yatırım’ın notunda , “31 Mart seçimlerine kadar kurda oynaklık sürebilir dolayısıyla net bir yönden bahsetmek bugünlerde biraz daha zor olabilir. Bugün ABD’de GSYIH rakamları açıklanacak. Verinin kur üzerinde etkisi sınırlı kalabilir. Olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. Dolar/TL’de 5.55 yukarıda direnç, aşağıda ise 5.30 seviyesi destek noktası” ifadesi kullanıldı.

İLGİLİ HABERSwap'a bankacılardan cevapSwap'a bankacılardan cevap

REUTERS

İLGİLİ HABERAltın fiyatlarında son durum: İşte gram altın ve çeyrek altın fiyatlarıAltın fiyatlarında son durum: İşte gram altın ve çeyrek altın fiyatları

 

Son güncelleme: 03:10 29.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more