Sözcü Plus Giriş

Dolar kurunda ciddi yükseliş! Dolar neden yükseldi? İşte son durum…

Dolar kuru fırladı. 2019'da 5.30 TL dolaylarında başlayan dolar gece yarısı sert yükseldi. Japonya piyasalarının kapalı olduğu gece yarısı işlemlerinde hacim darlığı sebebiyle dolar/TL gece 02:00'de 5.72'ye kadar çıktı. Dolar/TL öğleden sonra 5.50 seviyesine çıktı. Saat 17:35 itibari ile 5.58 seviyesini test etti.

07:20 -
Dolar kurunda ciddi yükseliş! Dolar neden yükseldi? İşte son durum…

Analistler küresel borsalarda kayıpların arttığını belirtirken, gelişmekte olan ülke para birimleri de dolar karşısında değer kaybediyor.

3 OCAK
17:35
3 OCAK
17:35
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 5.5694/5.56928'den, Euro/TL 6.3350/6.3314'ten işlem görüyor.

Yatırım Finansman Araştırma Müdürü Serhan Gök, “Hisse piyasası, yurtdışında yılbaşı öncesinde gözlenen satış baskısına nispeten iyi direnmişti, şimdi küresel satışlara paralel bu seviyelerden bir miktar geri geliyor” diyerek satışların piyasa genelinde görüldüğünü belirtti.

3ocakdolargraf2

 

Bankacılar, illikit piyasada Asya piyasası kaynaklı işlemlerin günlük işlem hacmi “birkaç milyar dolar olan bir piyasada birkaç milyon dolar hacim” ile gerçekleştiğini belirttiler.

Yılın ilk iki gününde küresel olarak riskten kaçış eğiliminin çok kuvvetli olduğunu belirten bankacılar, bunda küresel büyüme endişeleri, ABD faiz artırım hızı ve ticaret savaşlarının etkili olduğunu belirtiyor.

Bu çerçevede küresel satış baskısının hangi kuvvette devam edeceği de TL’nin seyri açısından belirleyici olacak.

Rabobank Stratejisti Piotr Matys, “Küresel olumsuz havanın dışında acil yapılması gereken yapısal reformlar yerine Türkiye’nin Mart’taki seçimler öncesinde mali teşvik açıklayabileceğine dair artan endişeler dolar/TL’de sert hareket tetiklenebilir. Bir diğer unsur ise TCMB’nin enflasyonun yavaşlamasının ardından prematüre bir faiz indirimine gitmesi olabilir” dedi.

Matys, yüksek faizlerin TL’nin ana desteği olduğunu ve piyasa algısının kırılgan olduğu bir ortamda faiz indirmenin ters etki yaratacağını söyleyerek, “TCMB sabırlı olmalı ve faizleri kademeli olarak düşürmeden önce gelişmekte olan piyasalara yönelik algı önemli ölçüde iyileşene kadar beklemeli” dedi.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Ekim’de yüzde 25.24 ile gördüğü zirvenin ardından hükümetin enflasyonla mücadele kapsamında aldığı önlemlerin etkisiyle 2018 yılını yüzde 20.3 seviyesine geriledi.

REUTERS

 

İLGİLİ HABERAltın fiyatlarında hızlı yükseliş!Altın fiyatlarında hızlı yükseliş!

 

 

Son güncelleme: android-time 17:42 03.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more