Dolar/TL ne kadar oldu? (11.01.2019)

Yılbaşından bu yana gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışan TL dün dolar karşısında en iyi performansı gösterdikten sonra bugüne dünkü kapanış seviyelerine yakın 5.43 civarından başladı.

Dolar/TL ne kadar oldu? (11.01.2019)

Ekonomik aktivitenin yavaşlaması ve kurdaki yükselişin ithalat maliyetlerini yukarı çekmesiyle ödemeler dengesinin art arda dördüncü ayda fazla vermeye devam ederek Kasım’da 965 milyon dolar fazla vermesi bekleniyor.

11 OCAK
09:25
11 OCAK
09:25
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 5.4329/5.4383, euro/TL ise 6.2635/6.2741 seviyesinde bulunuyor.

Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek, Fed Başkanı Powell’ın Washington’da yaptığı açıklamaların bilinen noktaların değişimine işaret etmediğini söyleyerek, “Başkan tarafından dün verilen mesajların içerisinde yenilik içeren tek başlık hükümetin kapalı olması durumunun yarattığı endişedeki katsayı artışı olarak not edilebilir. Öte yandan ABD-Çin ticaret görüşmelerinden yansıyan mesajlar her ne kadar iyimserlikte yatırımcıları beklenen ölçekte tatmin edemese de terste bırakma durumunu da öne çıkarmıyor” dedi.

Global ekonomiye dair risklerin hala devam etmesine karşın kısa vadeli işlemlerde dış piyasalardaki iyimserliğin yurtiçi varlıklara da yansıyabileceğini ancak politik ve jeopolitik haber akışının bunu bir miktar sınırlayabileceğini söyleyen Gödek, “Dolar/TL’de 5.30-5.50 bandının zamana yayılır şekilde korunmasını, kısa vadede 5.60 bölgesinin yükselişlerde direnç olarak öne çıkmasını bekliyoruz” dedi.

01dolar1

Bu haftaya 5.34’lü seviyelerden başlayan dolar/TL, Çarşamba günü gün içi işlemlerde 1 Kasım’dan bu yana en yüksek olan 5.5450’ye kadar yükseldi. Yılbaşından bu yana gözlenen benzer para birimlerinden negatif ayrışma eğilimi dün ise yerini pozitif ayrışmaya bıraktı.

Suriye konusunda ABD ile tekrar karşı karşıya gelinebileceği endişeleri ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un Türkiye ziyareti bu hafta TL’yi baskı altında bırakmıştı.

Dolar/TL’de dün gözlenen düşüş eğilimini bazı analistler dün açıklanan KOBİ değer kredisinin Hazine’ye yük getirmeyecek olması ve Hazine’nin eurobond ihracının olumlu algılanmasına bağlarken, bazı analistler ise haber akışına bağlı olmadan bir önceki günkü yükselişin geri alınmasına bağladı.

16 OCAK’TAKİ PPK TOPLANTISI TAKİP EDİLİYOR

Kredi kartını ödemekte güçlük çekenler için Ziraat Bankası aracılığıyla kredi kartı borçlarının tek çatı altında toplanacak olması, yaklaşık 2.5 milyonun üstündeki hanede her ay ortalama 80 TL’lik borcu devletin üstlenmesi, Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırılacak kredi ve ağır borç yükü altındaki futbol kulüplerinin borçlarının yeniden yapılandırılması gibi konular piyasalarda Mart’ta yapılacak seçimler öncesinde mali disiplinden taviz verileceğine yönelik endişeleri artırdı. Öte yandan düşük gelen Aralık ayı enflasyon verisi ardından TCMB’nin 16 Ocak’taki PPK toplantısında alacağı karar da piyasalarda takip ediliyor.

Tahvil-bono piyasasında ise önceki gün spot kapanışta ortalama yüzde 16.70 seviyesinde olan 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 16.88, valörde son işlemde yüzde 16.88 seviyesindeydi.

Önceki gün spot kapanışta ortalama yüzde 19.56, valörde son işlemde yüzde 19.55 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 19.60, valörde son işlemde yüzde 19.27 seviyesindeydi.

REUTERS

 

Altın fiyatları 11 Ocak: Çeyrek ve gram altın fiyatları 11 Ocak Cuma günü ne durumda? İlginizi Çekebilir Altın fiyatları 11 Ocak: Çeyrek ve gram altın fiyatları 11 Ocak Cuma günü ne durumda?