Dolar/TL ne kadar oldu? (28.01.2019)

TCMB'nin politika faizini değiştirmemesinin ardından geçen hafta boyunca aşağı yönlü bir seyir izleyen dolar/TL bu haftaya 5.26 civarından başlarken, küresel piyasalardaki gelişmeler izleniyor.

Dolar/TL ne kadar oldu? (28.01.2019)

Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, Fed, ticaret görüşmeleri ve Brexit gibi gelişmelerin izleneceği bu haftanın piyasalar açısından kritik olacağını söyleyerek, “Fed’den önümüzdeki dönemde faiz artırımlarını azaltacağına yönelik beklentileri teyit edecek açıklamaların gelmesi, ticaret görüşmelerinde uzlaşmaya varılması gibi unsurlar gelişmekte olan ülke para birimlerini olumlu etkileyecektir. İçeride ise Suriye kaynaklı jeopolitik riskler izleniyor” dedi.

28 OCAK
07:20
28 OCAK
07:20
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 5.2594/5.2598'den, Euro/TL 6.0150/6.0114'ten işlem görüyor.

Kavak, “Halihazırda PPK sonrası başlayan TL pozitif bir ortam var. Bu durumun devam etmesi halinde dolar/TL’de 5.22, 5.18 seviyelerine hareket görebiliriz. Ancak içeride ve dışarıda risklerin artması dolar/TL’de 5.40 seviyelerine yükselişi tetikleyebilir. Bu hafta küresel gelişmelerin daha ön planda olduğu yurt dışına paralel bir seyir görebiliriz” diye konuştu.

Dolar, yatırımcıların dikkatlerinin Fed’in bu haftaki para politikası toplantısına çevrilmesiyle başlıca para birimleri karşısında geriledi. İşlemciler, Fed politika yapıcılarının sıkılaştırma döngüsüne ara verilmesinin sinyalini vereceğini öngörüyorlar.

Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi 29 ve 30 Ocak tarihlerinde toplanacak ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın küresel ivmenin zayıflamasıyla ABD ekonomisine yönelik artan riskleri ifade etmesi bekleniyor.

Altın fiyatları 28 Ocak: Çeyrek ve gram altın fiyatlarında yükseliş! İlginizi Çekebilir Altın fiyatları 28 Ocak: Çeyrek ve gram altın fiyatlarında yükseliş!

Yatırımcılar ayrıca ABD ve Çin’in ticaret savaşlarını sona erdirecek uzlaşmaya varıp varamayacaklarını görmek için yarın ve Çarşamba günü üst düzey ABD-Çin ticaret görüşmelerinden haber bekliyorlar.

Uzun süredir kapalı olan ABD hükümetinin yeniden açılmasına ilişkin anlaşma da yatırımcılarına dolara olan güvenli liman talebini azalttı.

Tahvil bono piyasasında ise faizlerde aşağı hareket gözlendi. Hazine’nin Ocak ayı borçlanma programını hedeflere yakın tamamlamasının ardından Şubat ve Mart aylarındaki yoğun ihale programı izlenecek.

dolar111-reuters

Gösterge 10 yıllık tahvilde ortalama bileşik faiz Cuma günü valörde son işlemde yüzde 15.44 seviyesindeydi.

2018 yılını yüzde 16.48 seviyesinde kapadıktan sonra 10 Ocak’ta yüzde 16.88 seviyesine kadar yükselen gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi sonrasında yönünü aşağı çevirdi. Böylece bu yıl içinde görülen en yüksek seviyeye göre ilgili tahvilin faizi Cuma itibariyle 144 baz puan gerilemiş oldu.

Gösterge iki yıllık tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 18.19 seviyesindeydi. 2018 yılını yüzde 19.73 seviyesinden kapatan 2 yıllık tahvilin bileşik faizi 3 Ocak’ta yüzde 20.18 seviyesine kadar yükselmişti.

REUTERS