Dolar/TL ne kadar oldu? (30.01.2019)

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın enflasyon raporunda sıkı duruş mesajı vermesinin ardından dolar/TL 5.30'un altına geriledi

Dolar/TL ne kadar oldu? (30.01.2019)

Yatırımcılar küresel piyasalarda ise bugün ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası yönlendirmesini ve ABD-Çin arasındaki üst düzey ticaret görüşmelerinin sonucunu bekliyorlar. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın faizde sıkı duruş mesajı ile dolar/TL 5.30’un altına indi.

30 OCAK
11:08
30 OCAK
11:08
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 5.2885/5.2905'ten, Euro/TL 6.0448/6.0501'den işlem görüyor.

Fed’in iki günlük para politikası toplantısı günün ilerleyen saatlerinde sona erecek. Geçen yıl dört kez faiz artıran Fed’in bu toplantıda faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor.

ABD ve küresel ekonomilerin durumuna ilişkin belirsizliklerin olduğu ve finansal piyasaların dalgalı seyir izlediği bir ortamda Fed yetkililerinin bu yıl daha yavaş faiz artırımı sinyali vermesinin ardından, piyasalar Fed’in para politikası görünümünü yakından izliyorlar. Bu sinyaller gelişmekte olan ülkelere yönelik fon akımlarında da belirleyici konumdalar.

İşlemciler, 2019 yılı için sadece bir faiz artırımı fiyatlarken, geçen hafta Reuters anketine katılan ekonomistlerin çoğu ikinci ve dördüncü çeyrekte olmak üzere hala iki artırım bekliyor.

44342342424

Sterlin anlaşmasız Brexit olasılığına ilişkin yeni endişelerle dün gerilerken yatırımcılar bir diğer taraftan ise ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmelerini yakından izliyorlar.

Görüşmelerde ABD’nin talep ettiği yapısal reformlar konusundaki görüş ayrılıklarının giderilip giderilemeyeceği piyasalarda takip edilirken bu anlaşmazlık yeni gümrük vergilerinin hayata geçeceği 2 Mart’tan önce bir anlaşmanın sağlanmasını da zora sokuyor.

REUTERS-SOZCU.COM.TR