Dünya devi çelik üreticisi 3 bin kişiyi işten çıkaracak

Çelik sektörü zayıf talep, arz fazlası ve yüksek maliyet gibi sorunlarla karşı karşıya kalırken, Hindistan merkezli çelik üreticisi Tata Steel Avrupa operasyonlarında 3,000 kişiye kadar işten çıkarma planladığını açıkladı.

Dünya devi çelik üreticisi 3 bin kişiyi işten çıkaracak

Daha önce Tata Steel’in Avrupa biriminin genel müdürü Henrik Adam’ın Avrupa genelinde işten çıkarmalar planladıklarını söylemesinin ardından, konuya yakın bir kaynak Reuters’a yaptığı açıklamada bu işten çıkarmadan yaklaşık 3,000 kişinin etkileneceğini söylemişti.

MALİYETİ AZALTARAK PERFORMANSINI İYİLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR

Tata Steel’den yapılan açıklamaya göre; şirket, daha katma değerli ürünlerin satışını ve etkinlik kazanımlarını artırmanın yanı sıra, Avrupa operasyonlarında çalışan sayısını 3,000 kadar düşürmek suretiyle istihdam maliyetlerini azaltarak performansını iyileştirmeye çalışıyor.

Açıklamaya göre, işten çıkarmaların yaklaşık üçte ikisinin ofis çalışanları arasından yapılacak.

ÇEŞİTLİ PROMOSYONLAR BULUNUYOR

Avrupa’daki operasyonlarını güçlendirmek amacıyla Haziran ayında bir dönüşüm programı başlatan Tata Steel’in Hollanda ve Galler’de çelik üretimi, Avrupa genelinde çelik işleme de dahil olmak üzere çeşitli operasyonları bulunuyor.

Herhangi bir fabrikanın kapatılmayacağını belirten Tata Steeel, hedefinin Avrupa’daki faaliyetlerini zayıf talep, aşırı kapasite ve ticaret sorunları gibi zorluklardan korumak ve 2021 yılının Mart ayında sona erecek mali yılın sonunda nakit olarak artıda olmak olduğunu belirtti.

Tata Steel tarafından yapılan açıklamada, “Avrupa Birliği’nde durgun çelik talebi ve küresel arz fazlası ticaret anlaşmazlıklarıyla biraraya gelerek Avrupa piyasasını dünyanın çelik kapasite fazlası çöplüğüne çevirdi” ifadesi yer aldı. (REUTERS)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...