Sözcü Plus Giriş

Dünyanın en uzun çift katlı asma köprüsü trafiğe açıldı! Üstelik ücretsiz

Dünyanın en uzun açıklığa sahip çift katlı asma köprüsü, Çin’in Hubei eyaletinin başkenti Wuhan’da önceki gün trafiğe açıldı. Köprü için herhangi bir hazine garantisi verilmedi, Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları ücretsiz bir şekilde istedikleri kadar köprüyü kullanabiliyor! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü için geçiş ücreti 10 lira 50 kuruş olmuştu.

Sozcu.com.tr
11:34 -
Dünyanın en uzun çift katlı asma köprüsü trafiğe açıldı! Üstelik ücretsiz

Çin Ulusal Radyosu’nun servis ettiği habere göre Yangtze Nehri üzerindeki 1.700 metre açıklığa sahip ilk çift katlı karayolu köprüsü toplam 4,13 kilometre uzunluğunda. Sozcu.com.tr’nin aldığı bilgilere göre köprü ücretsiz. Yani Türkiye’deki mega projelerde olduğu gibi projeden geçmek için vatandaş ücret ödemiyor. Türkiye’de Karayolları’nın işlettiği yaptığı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gibi köprülerden ücret ödeyerek geçiliyor. Hatta iki köprüye son gelen zamla geçiş ücreti 10 lira 50 kuruş olmuştu.

Yangtze Nehri üzerindeki 10'uncu köprünün üst katı saatte 80 kilometre hız tasarıma sahip altı şeride sahipken, yine altı şeridi bulunan alt kat saatte 60 kilometre hız tasarıma sahip.

Üst katta ayrıca yayaların gezebilmesi için iki kaldırım bulunuyor; alt katta ise iki yaya kaldırımının yanı sıra iki de bisiklet yolu var. Yapının şef tasarımcısı Xu Gongyi, Yangsigang Yangtze Nehir Köprüsü'nün dünyanın en uzun iki katlı asma köprüsü olduğunu belirtti.

Öte yandan Wuhan Urban Construction Investment and Development Group Co., Ltd. yeni köprünün trafik tıkanmalarının önüne geçilmesine yardımcı olacağını ve daha dengeli bir kent gelişimini destekleyeceğini söyledi.

İLGİLİ HABERKim, hangi yola, ne kadar para ödüyor?Kim, hangi yola, ne kadar para ödüyor?
Son güncelleme: 15:38 10.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more