E Devlet miras sorgulama nasıl yapılır?

6 Mart 2018 tarihinde hizmete giren Mirasçılık Belgesi’nin e Devlet üzerinden nasıl alındığı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Şimdi, e Devlet miras sorgulama nasıl yapılır? Gelin hep birlikte öğrenelim….

E Devlet miras sorgulama nasıl yapılır?

E-Devlet’te yeni kullanıma açılan uygulamanın adı ‘veraset ilamı sorgulama’ yani miras sorgulama hizmetine internet üzerinden ulaşmak artık çok kolay. “e-Devlet” üzerinden, ölüm tarihi 1990 yılı ve sonrası olan kişilerin mirasçılık belgesi alabildiği e Devlet miras sorgulama nasıl yapılır? Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

E DEVLET MİRAS SORGULAMA NASIL YAPILIR?

1- Yakınlarından miras kalıp kalmadığını öğrenmek isteyenlerin ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/ internet sitesine girmesi gerekiyor.

2- Sonrasında kullanıcı bölümünden T.C kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak giriş yapın.

3- Anasayfada bulunan arama butonuna “Veraset İlami Sorgulama” yazmanız yeterli olacaktır.

Ancak bu adımlara ek olarak miras bırakan kişinin TC kimlik numarasının da bilinmesi gerekiyor. Aksi takdirde sorgulama işlemi gerçekleştirilemiyor.

Sorgulama sonucunda tarafınıza bırakılan bir miras varsa, bunun için Veraset ve İntikal Vergisi ödemeniz gerekiyor. 2018’de uygulamaya göre, 240 bin liraya kadar olan miraslarda yüzde 1 vergi uygulanıyor. Bu oran, bırakılan miras tutarına göre yüzde 10’a kadar yükselebiliyor.

E Devletten aile hekimi sorgulama işlemi nasıl yapılır? İlginizi Çekebilir E Devletten aile hekimi sorgulama işlemi nasıl yapılır? İnternetten adres değişikliği yapılır mı? İlginizi Çekebilir İnternetten adres değişikliği yapılır mı?