Sözcü Plus Giriş

Eczane çalışma saatleri 2019: Eczaneler kaçta kapanıyor, kaçta açılıyor?

Her türlü ilacın satıldığı eczanelerin çalışma saatleri dışında sadece nöbetçi eczaneler görev yapıyor. Eczaneler hangi saatler arasında hizmet vermektedir? Eczanelerin açılış kapanış saatleri illere göre farklılık gösteriyor. İşte, 2019 eczane çalışma saatleri...

13:56 -
Eczane çalışma saatleri 2019: Eczaneler kaçta kapanıyor, kaçta açılıyor?

Eczaneler belirli saatler içerisinde çalıştığı için çoğu zaman vatandaşlar tarafından çalışma saatleri merak konusu oluyor. Eczanelerin çalışma saatleri hakkında merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz… Eczaneler hangi saatler arasında hizmet vermektedir?

Eczane ilaç satılan yerdir. Eczane açabilecek kişiler eczacılık fakültesinden mezun olan eczacı unvanına sahip olanlardır. Eczanelerde eczacılara yardım eden kişilere eczacı kalfası denir. Eczaneler özel ve kamu kurumları (Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı) ile özel anlaşmalar yaparak bu kurumlara bağlı olanların ilaç ihtiyaçlarını karşılar.

Eczane ruhsatları, Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Müdürlüğü'nün sorumluluğunda bulunur. Eczanelerin kullanım alanları 35 metrekareden küçük olamazlar. Yerler yanmaz ve kolay temizlenebilen yer kaplaması ile kaplanmalıdır. Bir ilçede birden fazla eczane varsa eczaneler arasında nöbet düzenlenir. Nöbet çizelgesi eczacı odası tarafından hazırlanır.

ECZANE ÇALIŞMA SAATLERİ 2019

Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik 35. maddesi “Eczacı odası veya temsilcisi tarafından eczanelerin bulundukları yerlerin özellikleri ve mevcut eczane kapasitesi göz önünde alınarak eczane çalışma saatleri belirlenir” şeklindedir. Bu doğrultuda eczanelerin açılış- kapanış saatleri her ilde farklıdır. Örneğin;

İstanbul’da eczane çalışma saatleri
Yaz kış ayrımı olamadan 09:00-19:00 saatleri arasındadır

Antalya’da eczane çalışma saatleri
Kış dönemi: 08:30-18:30
Yaz dönemi: 08:90-19:00

Van’da eczane çalışma saatleri
Kış dönemş: 08:00-18:00
Yaz dönemi:08:30-18:30

Son güncelleme: 13:42 01.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more