Emekli maaşım bağlandı mı? Emekli maaşı sorgulama…

Emekli maaşı başvurusu yaptıktan sonra en çok merak edilen soruların başında maaşın bağlanıp bağlanmadığı gelmektedir. Emekli maaşı bağlandı mı? İşte emekli maaşı sorgulama hakkında merak edilenler...

Emekli maaşım bağlandı mı? Emekli maaşı sorgulama…

Emekli olabilmek için gerekli olan sigortalılık süresi, prim gün sayısı ve yaş şartı sağlandıktan sonra sıra emeklilik başvurusunda bulunmaya gelir. Başvurunun ardından ise heyecanlı bir bekleyiş başlar. Şimdi, emekli maaşım bağlandı mı? sorusunun yanıtını ve emekli maaşı sorgulama hakkında bilmeniz gerekenlere bir göz atalım…

Emeklilik başvurusunda bulunduktan ve işlemleriniz sonuçlandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emekli maaşınızın bağlandığına dair yazıyı size gönderir. Yazıda emekli maaşınızı alabileceğiniz tarih, emekli maaşı tutarınız ve emekli maaşınızın ödeneceği banka bilgisi olur. Emekli başvurusu yaparken eğer SGK tahsis talep belgesinde maaş almak istediğiniz bankayı belirttiyseniz SGK maaşınızı talepte bulunduğunuz bankaya gönderir. Eğer banka belirtmediyseniz emekli maaşınız size en yakın Ziraat Bankasına gönderilir.

Emekli maaşı bilgisini SGK'dan gelecek yazıyı beklemeden de e-Devlet sistemi üzerinden de öğrenebilirsiniz. E-Devlet sisteminden emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını sorgulamak için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA

– Öncelikle (www.turkiye.gov.tr) adresinden e-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmanız gereklidir.
– Daha sonra e hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünü bulun.
– Buradan da SSK emekli maaşı için 4A Hizmetler/4A Aylık bilgisi,
– Bağ-Kur emekli maaşı için 4B Hizmetler/4B emekli aylık bilgisi,
– Emekli Sandığı emekli maaşı için 4C Hizmetler/4C Emekli aylık bilgisi menülerinden size uygun olan birinden sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Zamlı emekli maaşları ne zaman ödenecek? İlginizi Çekebilir Zamlı emekli maaşları ne zaman ödenecek? Emekli maaşı başlangıç tarihi nasıl öğrenilir? Emekli maaşı ne zaman birikmeye başlar? İlginizi Çekebilir Emekli maaşı başlangıç tarihi nasıl öğrenilir? Emekli maaşı ne zaman birikmeye başlar?