CHP’den emekliyi sevindirecek teklif

Türkiye'de gıdadan barınmaya çok sayıda alanda fiyatlar gün geçtikçe zamlanıyor. Hal böyle olunca emekli vatandaşlar bu şartlarda geçinmekte zorlanıyor. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Başkanlığına sunduğu 2 ayrı kanun teklifi ile emeklilere yılda 2 bin lira ısınma yardımı ve ayda 600 lira da kira yardımı yapılmasını istedi.

CHP’den emekliyi sevindirecek teklif

Türkiye’de her geçen gün hayat pahalılığı biraz daha artıyor. Bir ton yakacak kömürün 1800 lira olduğunu belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 12 milyon emeklinin çok zor koşullarda yaşadığını söyledi ve “Her gün gelen zamlar nedeniyle emeklilerimiz yaşam mücadelesi veriyor. Kira ve yakacak desteği, kısmen de olsa emeklileri rahatlatacaktır'' dedi.

Gürer, 2018 yılında başlayan ekonomik krizin etkisinin emeklileri daha fazla etkilediğini, faiz oranlarındaki artış ve döviz fiyatlarındaki olumsuzluğun, işsizlik ve yoksulluğu da beraberinde getirdiğini vurguladı. Gürer, ‘'Emeklilerimiz fiyat düşer diye pazara bile geç saatlerde gidiyor. Enflasyon ile her gün gelen zamlar emeklilerimizin yaşam mücadelesi vermesine yol açıyor” dedi.

AYLIK 600 LİRA

Gürer, “Kömür, kira, aidat, su, mutfak tüpü, elektrik ve benzeri giderlere emeklilerimizin aldığı ücret yetmemektedir. Ay sonunu getiremez durumdadırlar. İktidarın 6 aylık dönemlerde uyguladığı TÜFE'ye göre artışlar da düşük kalmaktadır. Bu nedenle emeklilere kira ve yakacak yardımı yaşamsal ihtiyaçtır” açıklaması da yaptı.

Emekli maaşları hangi gün yatar? İlginizi Çekebilir Emekli maaşları hangi gün yatar?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik öngören teklife göre, gelir ve aylık ödemesi yapılan emeklilere, yıllık 2 bin lira ısınma yardımı yapılması ve bu miktarın enflasyon oranında güncellenmesi isteniyor. Kirada oturan emeklilere de aylık kira bedellerinin yarısı oranında ve en fazla 600 liraya kadar yardım yapılması öneriliyor.