Sözcü Plus Giriş

Enerji Bakanı termik santrallerle ilgili takvimi açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez filtresi olmayan termik santrallerin bundan böyle nasıl çalışacağına ilişkin açıklamalarda bulundu. Dönmez, " Yıl sonuna kadar hangi santraller hazır, hangileri değil bunlar da netleşmiş olacak. Bacası olmayan ya da çalışamaz durumda olanlar yıl başı itibarıyla işletilemez hale gelecek. Bacaları olanların ise rehabilitasyona, yeni standartlara ve emisyon değerlerine göre bir uyum sürecine ihtiyacı var" diye konuştu.

16:36 -
Enerji Bakanı termik santrallerle ilgili takvimi açıkladı

4 Aralık Dünya Madenciler Günü kapsamında 81 ilden gelen madencilerle bakanlıkta bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

13 TERMİK SANTRALİN ÜÇÜNDE SORUN YOK

Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın veto ettiği termik santrallere filtre takılmasının ertelenmesi düzenlemesine ilişkin ise “Bu kapsamda 13 santral var, bunlardan 3’ünde sorun yok. Diğerlerinin de hepsi aynı seviyede değil. Bir kısmı yatırımlarına başladı ve dönüşümlerini yapıyorlar. Dolayısıyla hepsini aynı şekilde değerlendirmek doğru olmayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve tesis sahipleriyle de görüştüklerini ve eksikliklerin çevre uyumu açısından tamamlanmasını arzu ettiklerini aktaran Dönmez, şunları kaydetti:

“İşin enerji arz güvenliği boyutu da var, ama hamdolsun bu santrallerden çalışamayacak olanlar olursa, bunların yerine çalışabilecek kurulu güçlerimiz var. Özellikle doğalgaz santrallerimizin potansiyel kapasitesi yüksek. Bu süreci enerji arz güvenliği açısından bir sıkıntı yaşamadan yürütmüş olacağız. Yıl sonuna kadar hangi santraller hazır, hangileri değil bunlar da netleşmiş olacak. Bacası olmayan ya da çalışamaz durumda olanlar yıl başı itibarıyla işletilemez hale gelecek. Bacaları olanların ise rehabilitasyona, yeni standartlara ve emisyon değerlerine göre bir uyum sürecine ihtiyacı var.” (AA)

Son güncelleme: 16:56 04.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more