Sözcü Plus Giriş

2019’da enflasyon ne zaman açıklanacak? Emekli ve memur maaşlarına zam kaç lira olacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ay enflasyon rakamlarını açıklıyor. Emeklilerin ve memurların maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında enflasyon oranına göre zam yapılıyor. Milyonlarca vatandaşın gözü kulağı TÜİK'te... TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon oranı sonucuna göre emeklilerin ve memurların maaşlarına yapılacak zam da belli olacak. Peki enflasyon ne zaman açıklanacak? İşte 2019 emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam tahminleri...

18:56 -
2019’da enflasyon ne zaman açıklanacak? Emekli ve memur maaşlarına zam kaç lira olacak?

TÜİK tarafından 3 Ocak Perşembe günü enflasyonun açıklanması bekleniyor. Buna göre; emeklilerin ve memurların zam oranı da netlik kazanacak. Son dönemlerde enflasyonun hızlı bir şekilde yükselmesi vatandaşın cebini yakmış ve enflasyon ile mücadele başlatılmıştı. Yeni yılda üç ay daha beyaz eşya, mobilya ve otomotiv sektöründe indirimlerin devam edeceği açıklandı. Peki enflasyon farkı emekli ve memur maaşlarına nasıl yansıyacak? İşte tahminler…

MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Memurların maaşlarına yansıyacak zam son 6 ayın enflasyon verilerine göre belirlenecek. Enflasyonun Aralık ayında da düşüş göstermesi ve memurlara yaklaşık yüzde 9-10 oranında zam yapılacağı tahmin ediliyor. Memurların zam oranları kıdemlerine göre değişiklik gösteriyor. Ocak ayında kesinleşecek olan memur maaşlarına 218 TL ve 1182 TL arasında zam yapılacak.Buna göre; en düşük aktif memur maaşı 3.133TL'den 3.341 TL'ye yükselirken, mevcut görevde olan memurun zam miktarı 1.182 TL olarak gerçekleşecek.

EMEKLİ MAAŞI KAÇ LİRA OLACAK?

Kasım ve Aralık ayı enflasyonuna göre zam oranları artacak ya da azalacak. 2019 Yılı Programı’ndaki enflasyon tahminine göre, Ocak zammı SSK ve Bağ-Kur’lularda yüzde 10.65, memur emeklilerinde yüzde 11.15 olacak. SSK ve BAĞ-KUR'luların maaşına yapılacak zam ve ek ödeme artışı ile birlikte 108,68 TL ile 541,36 TL artış bekleniyor.

İLGİLİ HABERAGİ ne kadar oldu? 2019'da AGİ dahil asgari ücret ne kadar?AGİ ne kadar oldu? 2019'da AGİ dahil asgari ücret ne kadar?
Son güncelleme: android-time 19:49 02.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more