Sözcü Plus Giriş

Erdoğan’dan Merkez Bankası açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası Murat Çetinkaya'nın görevden alma kararı ile ilgili Hak-İş'in 14. Olağan Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Merkez Bankası'nda yaptığımız görev değişikliği nedeniyle birilerinin yaklaşım tarzını kabul etmemiz mümkün değil." dedi. 

15:06 -
Erdoğan’dan Merkez Bankası açıklaması

Hak-İş genel kurulunda konuşan Erdoğan, TCMB başkanının görevden alınması konusunda “Davul birilerinde tokmak birilerinde, yanlış bir anlayış. Bedelini kim ödeyecek, siyasetçi ödeyecek. Mutluluğunu kim yaşayacak banka başındaki yaşayacak. Yok böyle bir şey” dedi.

“Eğer ekonomi politikalarında TCMB kendinden beklenen rolü hakkıyla oynasaydı böyle bir değişiklik olmazdı” diyen Erdoğan, bundan sonra Merkez Bankası’nın ekonomi programına çok daha güçlü destek vereceğinin altını çizdi.

Erdoğan şunları söyledi:

“Faiz denilen bu her türlü kötülüğün anası olan hele hele para politikalarında bu konuyla ilgili verilen talimatlara uymayan bu arkadaşımızın bir değişikliğe tabi tutulmasının gerekliliğine inandık…. Bundan sonraki süreçte faiz politikamızın nasıl hangi türde şekillendiğini de en kısa sürede göreceksiniz. Çünkü faiz enflasyonun da anasıdır.”

Erdoğan faizin de enflasyonun da düşmesi gerektiğini belirterek, “Ve şimdi tek haneli rakamlara indirmek durumundayız, bunu da başaracağız. Bunun başka türlü izahı yoktur” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınarak, yerine faizlerin düşürülmesine daha sıcak baktığı belirtilen Murat Uysal’ın getirilmesinin ardından bu ay faiz indirimlerine başlaması beklenen TCMB’den indirim beklentisi de başkan değişimi öncesine göre 100 baz puan artarak 200 baz puana yükseldi.

REUTERS

İLGİLİ HABERErdoğan görevden alma kararı hakkında açıklamalarda bulunduErdoğan görevden alma kararı hakkında açıklamalarda bulundu
Son güncelleme: 16:58 10.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more