Sözcü Plus Giriş

Lületaşının korkulu rüyası 6’ıncı kez ertelendi

Geçen yıl 3 Ağustos'ta açıklanan '100 Günlük İcraat Programı'nda 3 Kasım'a kadar ihalesi yapılması öngörülen Alpu Termik Santrali ve Kömür İşletmesi'nin ihalesi 6. kez ertelendi. Eskişehir'in verimli tarım arazileri üzerine yapılmak istenen santralin ihalesi 7 Şubat 2019 tarihinde yapılacaktı bu tarih tekrar 27 Haziran'a ertelendi. Termik santralin kurulacağı alanda zengin lületaşı yatakları bulunuyor.

08:26 -
Lületaşının korkulu rüyası 6’ıncı kez ertelendi

Eskişehirlilerin korkulu rüyası haline gelen Alpu Termik Santrali ve Kömür İşletmesi ihalesi bir kez daha ertelendi. Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait Eskişehir Alpu Kömür Rezerv Alanı özelleştirmesinde ön yeterlilik ve son teklif tarihi 27 Haziran oldu. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ilanına göre, 27 Eylül 2017 tarihinde “işletme hakkı verilmesi” yöntemiyle özelleştirileceği ilan edilen alanın ihalesine 27 Haziran’a kadar teklif verilebilecek.

TEMA Vakfı Alpu Ovası’na böyle dikkat çekmişti

CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN AÇIKLANMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 3 Ağustos günü açıklanan ‘100 Günlük İcraat Programı'nda, Alpu Termik Santrali'nin 100 gün içerisinde ihaleye çıkarılması hedefleniyordu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın icraatları arasındaki ihale, icraat programında “12 Yerli kömür kaynaklarımızın ekonomiye kazandırılması kapsamında; Eskişehir Alpu’da yaklaşık 1.000 MW kurulu gücünde termik santral kurulması için ihaleye çıkılması” olarak geçiyordu.

ZENGİN LÜLETAŞI YAKITLARI BULUNUYOR

Termik santralin kurulacağı alanda zengin lületaşı yatakları bulunuyor. Lületaşı, yaklaşık 50 metre derinliğinde açılan kuyulara giren işçiler tarafından çıkartılıyor. Eskişehir’de lületaşı işlemecileri kuyulardan çıkartılan lületaşlarını işleyerek pipolar ve çeşitli hediyelik eşya yapıyor. Bunlar da başta ABD olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerine satılıyor.

Kömürlü Termik Santralin yapılması ise en çok lületaşından para kazananları etkileyecek. Lületaşını çıkartanlar ve şehir merkezinde lületaşı işlemeciliği yapan sanatkarlar böyle değerli ve dünyada sadece Eskişehir’de bulunan lületaşı madeninin santral altında kalmasını istemiyorlar.

Son güncelleme: android-time 08:37 07.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more