Sözcü Plus Giriş

Evcil hayvan haczedilebilir mi?

İstanbul'da bir iş adamının köpeğinin 100 bin TL borcu yüzünden haczedilmesi gündem oldu. Hukukçulara göre eşya hukuku ile hayvan hakları hukuku arasındaki uyumsuzluk yüzünden hayvanların haczedilebiliyor olması sorun teşkil ediyor.

Can MUMAY
13:46 -
Evcil hayvan haczedilebilir mi?

İstanbul'da bir iş adamına 100 bin TL borcu yüzünden haciz gönderildi. İş adamının duman isimli 4 aylık köpeğine de haciz getirildi. Ve köpek sahibinden alındı. Evcil hayvana haciz gelmesi hukuk dünyasını ikiye böldü. Borçlu vekili Avukat Cihan Cem Sakarya Twitter'dan yaptığı açıklamada ”Biraz önce müvekkilimin işyerine polislerle gelip 4 aylık yavru köpeği haczeden avukat!!! ve icra memuru!!! Bunu yanınıza bırakırsam namerdim” açıklamasında bulundu.

‘BORÇLU HACZİ KALDIRABİLİR’

Sozcu.com.tr'ye açıklamalarda bulunan avukat Cenk Söbe Hayvanları Koruma Kanunu'nun 5. Maddesine göre ticari amaç güdülmeden ev ve bahçe içerisinde bakılan ev hayvanlarının, haczedilemeyeceğini söylüyor.

Avukat Cenk Söbe

Avukat Cenk Söbe

Söbe Hayvanları Korumu Kanunu'nda böyle bir ifade olmasına rağmen İcra İflas Kanunu'ndaki ‘haczi uygun olmayan mallar'da evcil hayvanların tanımlanmadığını bu yüzden haczin yapıldığını anlatıyor. Fakat Hayvanları Koruma Kanunu'nun daha sonra çıkan özel bir kanun oludğu için bu kanuna göre köpeğin haczinin mümkün olmadığını anlatan avukat Söbe, “Borçlu icra mahkemesine giderek haczi kaldırabilir” açıklamasında bulunuyor.

‘AÇIK BİR DÜZENLEME YAPILMALI’

Avukat Tuğçe Sepin ise eşya hukukunun hayvan hakları açısından yüzeysel bir bakış açısı ile hazırlandığını söylüyor.

Avukat Tuğçe Sepin

Avukat Tuğçe Sepin

Eşya hukukunda hayvan haklarının, yüzeysel bir bakış açısıyla ele alındığını anlatan avukat Sepin, “ Ne yazıkki hayvanlar, sadece ticari değeri olan bir mal gibi nitelendirilmekte olup icra takiplerine dahi konu edilmektedirler. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 5.maddesi “Ticari amaç güdülmeden bilhassa ev ve bahçesi içerisinde bakılan ev ve süs hayvanları sahiplerinin borcundan dolayı haczedilemezler.” hükmünü haizdir. Bu madde hükmü açıkça evde yetiştirilen süs hayvanları, köpek, kedi vb. hayvanların haczini yasaklamaktadır.

Ne var ki, hukuken hayvanların hala eşya olarak nitelendirilmesi uygulamada karışıklıklara ve sorunlara neden olduğundan bu konuda daha açık bir düzenleme yapılması gerektiği kanaatindeyiz” diye konuştu.

Son güncelleme: android-time 14:57 04.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more