Sözcü Plus Giriş

Evde bakım maaşı yatan iller güncel liste! Evde bakım maaşı sorgulama sayfası!

Yüzde 50'nin üzerinde engeli bulunan ve tek başına yaşamayıp bakıma muhtaç olan yaşlısına bakan kişilere verilen evde bakım maaşı merak konusu oldu. Temmuz ayının başından bu yana evde bakım maaşının ne zaman yatırılacağı araştırılıyor. İşte evde bakım maaşı sorgulama sayfası...

14:11 -
Evde bakım maaşı yatan iller güncel liste! Evde bakım maaşı sorgulama sayfası!

Devletin, evinde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınına bakanlar için ödediği ücret olan evde bakım maaşı il il herkesin hesabına yatırılıyor. E devlet aracılığı ile evde bakım maaşı sorgulanabiliyor. Temmuz ayına ait evde bakım maaşı hangi illere yatırıldı? Evde bakım maaşı nasıl öğrenilir? İşte evde bakım maaşı sorgulama ekranı…

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

EVDE BAKIM MAAŞI NASIL ÖĞRENİLİR?

Evde Bakım maaşı 2019 ödemeleri sorgulama e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir.

https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkine tıklayın.

Eğer e-devlet siteminde kimlik doğrulaması yapmadıysanız otomatik olarak yönlendirileceğiniz sayfada kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir.

Sisteme giriş yapmak (kimlik doğrulaması yapmak) için gerekli bilgiler TC kimlik numarası ve e-devlet şifresidir.

Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Bilgileri eksiksiz girdikten sonra giriş yapıp otomatik olarak yönlendirileceğiniz sayfadan evde bakım maaşı sorgulaması yapabilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER HANGİLERİ?

Evde bakım maaşı yatan illeri görmek ve maaşlarının yatıp yatmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlar aşağıdaki linke tıklayarak ve T.C. Kimlik numaralarıyla e-devlet kapısına giriş yaparak bunu öğrenebilir.

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR? EVDE BAKIM MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

Evde bakım maaşı, devletin evinde yaşlı, hasta veya engelli bir yakınına bakan kişilere ödedi maaştır. Yüzde 50 engelli raporu bulunan bireylere, kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar yaşlı veya hasta kişilere bakın vatandaşlar için ödenen maaş için T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile ya da ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekiyor.

Evde bakım maaşı yardımından yararlanabilmek için, 16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan” Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında hastaneden Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında yüzde 50 ve üzeri engelli olmalıdır.

Engelli kişinin, tek başına hayatını idame ettiremiyor olması gerekmektedir.

Gelir kriteri olarak itibariyle 1.219 TL baz alınıyordu. Yani, 4 kişilik bir ailenin ayda 4.876 TL altında geliri varsa bakım maaşı için başvuruda bulunabiliyorlardı. Ancak bu rakamlar Ocak ayı itibariyle memur maaşlarıyla orantılı olarak 1.305 TL ye yükseltildi.

Son güncelleme: 20:10 08.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more