Sözcü Plus Giriş

Evde bakım maaşı yatan iller: 11 Mart evde bakım maaşı yatan iller listesi…

Evde bakım maaşı, evinde hasta, engelli ya da yaşlılara bakan ve devlet tarafınca ödenen ücret olarak yer alıyor. Gündemde hangi illerde maaşların yattığı merak ediliyor. Evde bakım maaşı hangi iller için yattı ve evde bakım maaşı nasıl sorgulanır soruları merak ediliyor. İşte detaylar...

10:04 -
Evde bakım maaşı yatan iller: 11 Mart evde bakım maaşı yatan iller listesi…

Evde bakım maaşları hangi illerde yattı? Mart ayı evde bakım maaşları bugün itibariyle Osmaniye’de yattı. Bakım maaşlarının ayın 15’inden sonra tüm illerde hesaplara yatması bekleniyor. Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3'ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir. e Devlet'in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor.

EVDE BAKIM ÜCRETİ ALMAK İÇİN İSTENEN BELGELER

– Engelli Sağlık Kurulu raporu
– 1 adet fotoğraf
– Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi
– Engelli ile aynı evde yaşayan işyeri sahibi var ise bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi
– Engelli kişiye ait kiralık mülk var ise kira kontratları, mülkler boş ise muhtardan mülklerin boş olduğuna dair yazı
– Engelliye ait tarım arazisi, ekili ürün, tarla var ise arazilerin bulunduğu – İl ya da İlçe Tarım Müdürlüklerinden gelir belgesi,
– Boşanma halinde boşanma kararı

2019 evde bakım ücreti ne kadar oldu? İşte evde bakım maaşı için istenen belgeler

2019 EVDE BAKIM ÜCRETİ NE KADAR OLDU?

Evde bakım maaşındaki gelir kriteri de asgari ücrete endeksli. Engelliye bakan kişinin evde bakım maaşı alabilmesi için hanede kişi başına düşer gelir miktarının asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekiyor. Asgari ücrete gelen zamla birlikte bu rakam 1.219,35 TL oldu.

Evde bakım parasına gerekli olan şartları taşıyan herkes başvurabiliyor. Gerekli şartları sağlayan ve engellisine bakan kişiye 2018 yılı için aylık 1179 TL ödeniyordu. Yeni yıl ile birlikte evde bakım maaşlarına da zam geldi. 2019 evde bakım aylığı 1305 TL oldu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more