Sözcü Plus Giriş

EYT’de son durum: EYT için bütçe ayrıldı mı?

EYT çıkacak mı sorusu gündemden düşmüyor. EYT için umutlu bekleyiş sürerken son durumu merak eden vatandaşlara geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal'dan üzen yanıt gelmişti. EYT'de son durum...

10:21 -
EYT’de son durum: EYT için bütçe ayrıldı mı?

EYT hakkında son dakika ve son durum gelişmeleri emeklilikte yaşa takılanlar tarafından merakla takip ediliyor. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal EYT hakkında soruyu yanıtladı.

EYT'TE SON DURUM NE?

Ağbal, emeklilikte yaşa takılanlar için bütçeden kaynak ayrılıp ayrılmadığına dair bir soru üzerine ise “2020 yılı bütçesi yapılırken mevcut belirlenmiş Kalkınma Planı, Yeni Ekonomi Programı ve mevzuatta tanımlanmış görevler kapsamında giderler oluşturuldu. Dolayısıyla mevzuatta öngörülmeyen herhangi bir konuda bütçeden yeni bir kaynak öngörülmedi.” dedi.

Önümüzdeki yılın dış borçlanma hedefine ilişkin soruyu da yanıtlayan Ağbal, Hazine ve Maliye Bakanlığının, 2020 yılı borç yönetim planına ilişkin gerekli açıklamaları yapacağını bildirdi.

EYT ‘NİN DEVLETE MALİYETİ ASLINDA NE KADAR OLACAK?

Geçtiğimiz aylarda Sözcü’ye konuşan, Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “Yasa çıksa da 4 milyona yakın EYT'linin tamamı emekli olamayacak.700 bini kadarı emekli olabilecek” dedi. “Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “Emeklilikte yaşa takılanların yıllık maliyetinin 26 Milyar olduğu söyleniyor. Bize göre ise maliyeti 8-10 milyar civarındadır. Dışişleri Bakanı Türkiye’nin yurtdışına 8 Milyar dolar insani yardım yaptığımızı söylüyor. Hatta Amerika bizim kadar olamıyor, Amerika dahi 6-7 milyar insani yardımda bulunuyor diyor. Biz insani yardım olarak diğer dünya ülkelerine 8 milyar dolar yani yaklaşık 45 milyar TL ödeme yapıyoruz ancak, kendi vatandaşımız yasal haklarını istediklerinde kusura bakma sana verecek paramız yok diyoruz” dedi.

Son güncelleme: 11:13 24.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more