Sözcü Plus Giriş

FT: Ataer Holding, British Steel’in peşinde

Erdemir'in yüzde 49.3'üne sahip olan Ataer Holding, İngiltere'nin dev fakat finansal olarak zor günler geçiren firmalarından British Steel'e talip oldu. Şirket İngiliz hükümetiyle konu hakkında görüşüyor.

Güncellenme: 07:32, 08/08/2019
FT: Ataer Holding, British Steel’in peşinde

BBC Türkçe servisinin İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesinden aktardığı habere göre, Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun (OYAK) sahibi olduğu Ataer Holding’in batık İngiliz çelik üreticisi British Steel’i satın almak istiyor.

Gazeteye konuşan ve isimlerinin yazılmasını istemeyen iki kaynak, Ataer Holding’in konuyla ilgili İngiliz hükümetiyle pazarlık yaptığını söyledi.

Kaynaklardan biri, Ataer Holding’in satışın ardından İngiliz hükümetinin bazı finansal kolaylıklar sağlaması talebiyle geldiğini fakat bunun şirketlere devlet yardımını kısıtlayan AB kurallarına karşı gelmesi nedeniyle zorluk oluşturduğunu söyledi.

Mayıs ayında iflas eden British Steel için bir alıcı aranıyordu.

BAŞKA BİR İNGİLİZ DE TEKLİF VERDİ

Gazeteye konuşan kaynaklar British Steel’i almak için bir İngiliz şirketi olan Liberty House’un da teklif verdiğini yazdı.

Birkaç gün içinde şirketin kime satılacağına karar verilmesi beklenirken, satışın siyasi özü nedeniyle bunun kolay bir karar olmayacağı belirtiliyor.

British Steel’in İngiltere’de 5 bin civarında çalışanı bulunuyor.

ERDEMİR’İN YÜZDE 49.3’ÜNÜN SAHİBİ

Ataer Holding, Erdemir’in de yüzde 49,3’ünün sahibi. Financial Times, bu satışın gerçekleşmesi durumunda Erdemir’in de daha fazla sayış kanalı bulacağını yazdı.

Daha önce basında yer alan haberlerde British Steel’i Erdemir’in almak istediği aktarılmıştı.

Bunun üzerine 14 Temmuz’da bir açıklama yayımlayan Erdemir, Uluslararası medya kuruluşlarında yayınlanan ve ulusal medyaya da yansıyan bazı haberlerde, kurumumuzun British Steel şirketinin satın alınmasına yönelik teklifte bulunduğu iddia edilmiştir. Erdemir olarak bu iddianın gerçek dışı olduğunu belirtir, kurumumuzun söz konusu şirketle herhangi bir ilgisi olmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.

Konuya yakın iki kaynak, OYAK’ın alması durumunda İngiltere’deki üretimi artırmayı planladığını söyledi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more