Sözcü Plus Giriş

Gram altında 16 yılın rekoru!

Yurt içinde "güvenli liman" özelliğinden dolayı en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri olan gram altın, 2018'de 16 yılın en yüksek rakamlarına ulaştı. Ekonomistler altındaki yükselişin 2019'da da devam edeceğini söyledi.

18:48 -
Gram altında 16 yılın rekoru!

2018’e 159 lira seviyelerinden başlayan gram altın, dolar kurundaki sert yükselişler ve ons altındaki değer kazançlarının etkisiyle 13 Ağustos’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 280 liraya ulaştı. Bu seviyelerde tutunamayan ve dolar kurundaki değer kayıplarının etkisiyle düşüşe geçen gram altın, 2018’i 218 liradan tamamlamıştı.

İLGİLİ HABER6 Ocak güncel altın fiyatları: Çeyrek ve gram altın fiyatları yükseldi mi?6 Ocak güncel altın fiyatları: Çeyrek ve gram altın fiyatları yükseldi mi?

Geçen yıl yatırımcısına yıllık bazda yüzde 37,3 getiri sağlayan gram altın, böylece kazançlarını üst üste 5’inci yıla taşırken, 2002 yılından bu yana da yatırımcısına en yüksek getiriyi sağlamış oldu.

“GRAM ALTIN 290 LİRAYI GÖREBİLİR”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Anadolu Ajansı (AA) Finans Analisti İslam Memiş, bu yıl içerisinde gram altın fiyatında yeni rekorlar gelebileceğini belirterek 290 liraya yükseleceğini ifade etti..

Memiş, bu yıl gram altın fiyatlarında yeni zirveler beklediklerini belirterek, “Hem altının ons hem de gram fiyatında yeni zirvelere hazırlıklı olmakta fayda var. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz politikaları, gelişmiş ülke hisse senetlerinden kaçış, jeopolitik risklerin devam edeceği beklentisi, ticaret savaşlarının olumsuz etkileri ve dolar/TL’deki yükselişlerin devam etmesi altın fiyatlarında yükselişlere neden olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Altının gram fiyatının altının ons fiyatı ve dolar kurundan destek alacağını ifade eden Memiş, bu yıl altın gram fiyatının kademeli olarak 225-250 ve 275 lira dirençlerini geçmesinin ardından 290 liraya kadar yükselebileceğini söyledi.

AA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more