Sözcü Plus Giriş

Halk Bankası’na ABD’den kötü haber

ABD'deki İran yaptırımları davasında New York Güney Bölge Federal Mahkemesi, Halk Bankası avukatlarının "mahkemenin yargı yetkisi olmadığı" gerekçesiyle davanın düşmesi ve reddihakim yapmak için "özel statüyle duruşmaya katılım" talebini reddetti.

02:14 -
Halk Bankası’na ABD’den kötü haber

İran yaptırımlarını delmekle suçlanan Halk Bankasına New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından açılan davada mahkeme, bankanın avukatlarının yaptığı başvuruya yazılı yanıt verdi.

Halk Bankası avukatlarının “tebligatın usülsüzlüğü, mahkemenin yargı yetkisi olmadığı” gerekçesiyle davanın düşmesi ve reddihakim yapabilmek için “özel statüyle duruşmaya katılı” talebi mahkeme tarafından “gerekçelerin ikna edici olmaması” nedeniyle reddedildi.

İLGİLİ HABERHalkbank tebligatı teslim almadı!Halkbank tebligatı teslim almadı!

Davaya bakan yargıç Richard Berman, Halk Bankasının mahkemenin yargı yetkisine itiraz, reddihakim gibi taleblerini ise ancak New York’a gelip duruşmalara katılması ya da avukatlarının duruşmalara katılmasına müsade etmesi durumunda yapabileceğini ifade etti.

İLGİLİ HABERErdoğan'ın Halkbank endişesi Trump'ı harekete geçirdi!Erdoğan'ın Halkbank endişesi Trump'ı harekete geçirdi!

Berman, duruşmalara katılmayan Halk Bankasının, ‘firari’ konumdayken mahkemeden bir talepte bulunamayacağını da belirtti. Bankaya, “ABD’nin İran yaptırımlarını delmek” dahil 6 farklı suçlama yöneltilmişti. AA

Son güncelleme: 02:16 06.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more