Halk reform bekliyor ama meclis çalışmıyor

Seçimler nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM, 2 aydır kapalı. 3 bin 600 ek gösterge gibi pek çok sorun çözülmeyi bekliyor...

Halk reform bekliyor ama meclis çalışmıyor

Yerel seçimler nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM, 2 aydır kapısına kilit vurdu. 3 bin 600 ek gösterge başta olmak üzere çalışanlar ve emeklilerin sorunları çözüm bekliyor. Meclis ise iki aydır tatil yapıyor. Darbe dönemleri ve yaz tatilleri hariç TBMM hiç bu kadar uzun ara verme yaşamadı. YSK'nın İstanbul seçimlerindeki itirazları karara bağlayamaması, Meclis'in tatilini de uzatıyor. YSK seçimi iptal ederse TBMM en az 2 ay daha çalışamayacak, gündemindeki yasa tekliflerini de görüşemeyecek.

Meclis, 2019 bütçe görüşmelerinden sonra çalışma takvimi oluşturamadı. Ocak ayının bir bölümünü ara tatilde geçiren TBMM, 24 Şubat'ta da seçim tatiline girdi. Seçim sonrası 16 Nisan'da açılması planlanırken tatil YSK kararı nedeniyle uzadı. 24 Haziran 2018'de yapılan genel seçiminden sonra oluşan 27. dönemde Meclis bugüne kadar sadece 4 ay çalışabildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimine itiraz nedeniyle yasa tekliflerini ele alan komisyonlar ile TBMM Genel Kurulu çalışamıyor. Hem AKP hem de CHP'li milletvekillerinin büyük bölümü Ekrem İmamoğlu mazbatasını almasına rağmen halen İstanbul'da bulunuyor. YSK İstanbul seçimini iptal ederse TBMM'nin tatili de yine uzayacak.