Sözcü Plus Giriş

Halkbank’tan ABD’deki davayla ilgili açıklama: Yargılamanın durdurulması için tüm yasal haklarımızı kullanacağız

HalkBank, ABD New York Güney Bölge Savcılığı tarafından açılan davayla ilgili açıklama yaptı. Banka tarafından internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada "Yargılamanın durdurulması için tüm yasal haklarımızı kullanacağız" denildi.

18:04 -
Halkbank’tan ABD’deki davayla ilgili açıklama: Yargılamanın durdurulması için tüm yasal haklarımızı kullanacağız

HalkBank, internet sitesi üzerinden ABD New York Güney Bölge Savcılığı tarafından açılan davayla ilgili yargılamanın durdurulması için tüm yasal haklarını kullanacaklarını açıkladı.

Banka tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“ABD New York Güney Bölge Savcılığı tarafından Bankamız hakkında açılan dava bir yetki aşımı olmasına rağmen, şahsi yargı yetkisi bulunmayan ABD mahkemesinin hususi katılım talebimizi reddetmesiyle ilgili olarak; müşterilerimizin, yatırımcıların ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla konunun açıklanmasına gerek duyulmuştur.

İLGİLİ HABERKredi faiz oranları: Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası konut kredisi ve taşıt kredisi faiz oranı ne kadar?Kredi faiz oranları: Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası konut kredisi ve taşıt kredisi faiz oranı ne kadar?

 

ABD'deki emsal davalarda “yargı yetkisi” ve “hâkimin reddi” gibi eşik niteliğindeki konulara esasa girilmeden itiraz edilebilmesi için hususi katılıma izin verilmesi geçerli bir uygulamadır. Adil yargılamanın en temel hakkı olduğuna ve yargılama yetkisinin en baştan belirlenmesi gerektiğine inanan Bankamız, federal mahkeme kararının durdurulması için tüm yasal haklarını kullanacaktır.

İLGİLİ HABERErdoğan'ın Halkbank endişesi Trump'ı harekete geçirdi!Erdoğan'ın Halkbank endişesi Trump'ı harekete geçirdi!

 

Savcılığın temyiz süreci devam eden bir diğer davadaki geçerliliği tartışmalı delil ve tanıklar üzerinden geliştirdiği iddialara karşı, Bankamız, ABD içinde hiçbir şube ve fiziki operasyonu bulunmadığından, ABD mahkemelerinin Bankamız üzerinde yargı yetkisi olmadığını savunma hakkının verilmesini istemektedir. Eşik niteliğindeki bu konuların öncelikli olarak çözülmesi, yargı sürecinde zaman, emek ve kaynak tasarrufu sağlayacaktır. Bankamız, mahkemenin yargı yetkisine itiraz ederek bu haksız davayı en baştan çözüme götürmeyi amaçlamaktadır.

 

İLGİLİ HABERHalkbank tebligatı teslim almadı!Halkbank tebligatı teslim almadı!

 

Hususi katılım talebimizin bir diğer gerekçesi de hâkimin reddi talebidir. Mevcut hâkimin gerek mahkemede gerekse mahkeme salonu dışında yaptığı açıklamaların, iddianameye ilişkin kilit olgusal ve hukuki konulardaki tarafsızlığına gölge düşürdüğü gözlemlenmektedir. Mevcut hâkimin davaya başkanlık etmeye devam etmesi, mahkemenin tarafsızlığının da sorgulanmasına neden olacaktır.

 

İLGİLİ HABERHalkbank ister halk öder!Halkbank ister halk öder!

 

Diğer taraftan, Banka nezdinde yaklaşık bir yıl süren incelemeler sonucunda Bankamızın iddia olunduğu gibi herhangi bir tertip ve kumpasın içerisinde yer almadığı, ABD'nin yaptırım kurallarını ihlal etmediği ve dış ticaret işlemlerinde şeffaf olmayan uygulama ve metotlar kullanmadığı daha önce kanıtlarıyla birlikte ortaya konmuştur.

Türkiye ekonomisindeki hayati rolünü seksen yılı aşkın bir süredir gururla sürdüren Bankamızın, kurumsal sorumluluklarının bilinciyle, ülke ekonomisinin kalkınmasına destek vermeye devam edeceğini ve faaliyetlerini tüm ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun, güçlü, güvenilir ve kesintisiz bir şekilde sürdüreceğini kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.”

Son güncelleme: 21:40 06.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more