Sözcü Plus Giriş

Hangi işlerde geçici iş ilişkisi gerçekleşmez?

İşçinin kimi zaman bir başka iş yerinde geçici olarak istihdam edilmesi iş hayatının olağan süreçlerinden birisidir. Peki, geçici iş ilişkisi nedir? Hangi işlerde geçici iş ilişkisi gerçekleşmez? Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

Sozcu.com.tr
09:12 -
Hangi işlerde geçici iş ilişkisi gerçekleşmez?

4857 sayılı İş Kanunu’nun 7. maddesinde geçici iş ilişkisi düzenlenmiştir. Şimdi, geçici iş ilişkisi nedir? Hangi işlerde geçici iş ilişkisi gerçekleşmez? Sorularının yanıtlarını verelim…

GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ NEDİR?

Geçici iş ilişkisi; işçinin devir esnasında yazılı onayı alınmak kaydı ile, aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir işyerinde veya holding bünyesi içinde geçici olarak devri veya yazılı sözleşme ile Özel İstihdam Bürosu tarafından bir diğer işverene geçici olarak devrine bağlı olarak, iş görme edimi yükümlülüğünü geçici olarak çalıştığı işverene nezdinde gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilir.

Geçici iş ilişkisi, yazılı olarak altı ayı geçmemek üzere kurulabilir ve en fazla iki defa yenilenebilir. Geçici işçi devreden işverenin ücret ödeme yükümlülüğü devam etmektedir. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, işçinin kendisinde çalıştığı sürede ödenmeyen ücretinden, işçiyi gözetme borcundan ve sosyal sigorta primlerinden devreden işveren ile birlikte sorumludur. Geçici işçi, işyerine ve işe ilişkin kusuru ile neden olduğu zarardan geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı sorumludur.

HANGİ İŞLERDE GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ GERÇEKLEŞMEZ?

Toplu işçi çıkarmaya gidilen işyerlerinde çıkarma tarihinden itibaren altı ay içinde toplu işçi çıkarmanın konusu olan işlerde geçici iş ilişkisi gerçekleşemez. İş Yasası bu düzenleme ile geçici iş ilişkisinin kötü niyetli kullanılması önlenmiştir.

İLGİLİ HABERİşçi görev değişikliğini kabul etmek zorunda mı? İşveren ne yapabilir?İşçi görev değişikliğini kabul etmek zorunda mı? İşveren ne yapabilir?İLGİLİ HABERİşçi işyerinden ayrılmak istediğinde durumu ne kadar önce işverene haber vermelidir?İşçi işyerinden ayrılmak istediğinde durumu ne kadar önce işverene haber vermelidir?
Son güncelleme: android-time 09:13 02.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more