Sözcü Plus Giriş

İran borsada 56 dolardan satışa sunduğu petrole alıcı bulamadı

İran'ın, Tahran Enerji Borsası'nda varil başına 56 dolar 24 sentten satışa çıkardığı 1 milyon varil ham petrole alıcı çıkmadı. Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 62,72 dolardan işlem görüyor. İran Petrol Bakanı Zengene ise ABD yaptırımlarını deldiklerini ama bunu nasıl yaptıklarını söyleyemeyeceğini belirtti.

09:55 -
İran borsada 56 dolardan satışa sunduğu petrole alıcı bulamadı

İran medyasında yer alan haberlere göre, Ulusal Petrol Şirketi’nin İran Enerji Borsası’nda (IRENEX) dün varil başına 56 dolar 24 sent üzerinden satışa çıkardığı 1 milyon varil ham petrol alıcı bulmadı.  Tahran yönetimi, ABD yaptırımlarını aşabilmek için geçen yıl ekimden itibaren petrolü borsada satışa sunmaya başladı.İran Petrol Bakanlığı’na bağlı Ulusal Petrol Şirketi, ilk kez 28 Ekim’de borsada satışa sunulan 1 milyon varil ham petrolü, varil başına 74 dolar 85 sent üzerinden, 11 Kasım’da ikinci kez borsada satışa sunduğu 700 bin varil petrolü ise 64 dolar 97 sentten satmıştı.Satışlar yüzde 20 riyal, yüzde 80 döviz üzerinden gerçekleştirilmişti.

ÜÇÜNCÜ KEZ SATIŞA ÇIKTI

İran’ın üçüncü kez borsaya sunduğu petrol de alıcı bulamamıştı. ABD’nin, İran’ın petrol ihracatı ile 700’den fazla banka, şirket ve ülke vatandaşına yönelik yaptırımı 5 Kasım’da yürürlüğe girmişti.  İran lideri Ali Hamaney, daha önce yaptığı bir konuşmada, ABD yaptırımları nedeniyle petrol satışında yöntem çeşitliliğine gidilmesi ve özel sektörün de bu işte rol üstlenmesi gerektiğini belirtmişti. Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 62,72 dolardan işlem görüyor.

YAPTIRIMLARI DELİYORUZ AMA ANLATAMAM

Öte yandan İran Petrol Bakanı Bijen Zengene, ABD’nin ülkesine uyguladığı petrol yaptırımlarını deldiklerini fakat bunun bilgisini kamuoyuyla paylaşmasının mümkün olmadığını söyledi.

Başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Zengene, “ABD ve İsrail’in aleyhimize kullanmaması için yaptırımları nasıl deldiğimi açıklayamam. Benim bu konularda konuşmam doğru değil.” dedi. Zengene, ülkedeki mevcut durumun savaştan daha zor olduğunu ifade ederek, “Düşmanlar için karanlık odalarımız var. Devlet her şeyi biliyor fakat zorluklar ortadan kalkınca halkı bilgilendireceğiz.” ifadelerini kullandı. İran devriminden bu yana petrol sanayisinde yaşanan gelişmelerden bahseden Zengene, 1979 yılında günlük 36 milyon metreküp olan petrol üretiminin bugün bir milyar 60 milyon metreküpe ve rafine edilen petrolün 100 bin varilden, 2 milyon 200 bin varile ulaştığını sözlerine ekledi.

AA

İLGİLİ HABERABD ambargosuna karşı İran'dan flaş hamle!ABD ambargosuna karşı İran'dan flaş hamle!

 

Son güncelleme: android-time 13:19 05.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more