İşgücüne katılım arttı, çalışan insan sayısı azaldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada işsizlikteki artışın sebebini işgücüne katılım oranının artmasına bağladı. Erdoğan AKP Grup Toplantısı'nda yaptığı açıklamada "Bunun sebebi bizim istihdam oluşturamamış olmamız değil. Mesele işgücüne katılım oranının eskisine göre fevkalade yükselmiş olmasıdır" diye konuştu. İşgücüne katılım oranı geçen yıl düşse de son yıllarda artıyor. İşgücüne katılım artmasına rağmen son üç yılda istihdam edilen insanların sayısında azalma gözlendi. Hep işsiz kalanları konuşuyoruz ama son üç yılda çalışan insan sayısı da 300 bin kişi azaldı. Son bir yılda 980 bin kişi daha işsiz kaldı.

İşgücüne katılım arttı, çalışan insan sayısı azaldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugünkü AKP Grup Toplantısı’nda yaptığı açıklamada işsizlik sorununa da değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan işsizlikteki yükselişin işgücüne katılım oranının eskisine göre çok fazla artması olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında şu ifadeleri kullandı:

Mesela 2002 yılına göre 2018'e kadar olan dönemde işgücüne katılma oranında 3.6 puanlık bir artış yaşandı. Bu oran kadınlarda 6.3 puanı buluyor. Toplam istihdam oranındaki artış 3 puanı bulmasına rağmen işgücüne katılımdaki bu yükseliş sebebiyle işsizlik rakamlarımız nispeten yüksek çıkıyor. Bunun sebebi bizim istihdam oluşturamamış olmamız değil. Mesele işgücüne katılım oranının eskisine göre fevkalade yükselmiş olmasıdır.

İŞGÜCÜNE KATILIM ORANI NEDİR?

Önce işgücüne katılımın ne demek olduğunu açıklayalım. TÜİK, işsizler ve halen çalışmakta olan insanların sayısını, çalışma çağındaki nüfusa bölerek işgücüne katılım oranını tespit ediyor.

Son beş yılın ağustos dönemi istatistiklerine bakıldığında Ağustos 2015'te yüzde 52.1 olan işgücüne katılım oranının Ağustos 2019 döneminde yüzde 53.9'a çıktığı görülüyor. Geçen yıl ise işgücüne katılım krizin ciddi şekilde hissedildiği Ağustos döneminde yüzde 54.3’tü.

SON 3 YILDA 947 BİN KİŞİ İŞGÜCÜNE KATILDI

2017 yılı Ağustos döneminde işgücündeki insan sayısı 32 milyon 233 bin iken 2019, Ağustos döneminde işgücündeki insan sayısı 33 milyon 180 bine çıktı. Yani son üç yılda işgücüne katılan insan sayısı 947 bin kişi arttı.

Peki ya çalışan nüfusa ne oldu? TÜİK rakamlarına göre 2017 yılının Ağustos döneminde 28 milyon 828 bin kişi çalışırken 2019 yılının Ağustos döneminde çalışan kişi sayısı 28 milyon 529 bine indi. Yani çalışan sayısı 299 bin kişi azaldı!

Cumhurbaşkanı'nın söylediği gibi işgücüne katılım oranı geçen yıla göre bu yıl azalmasına rağmen son yıllarda artıyor fakat mevcut çalışan sayısı da azalıyor.

BİR DE İŞSİZ KABUL EDİLMEYENLER VAR...
TÜİK verilerinde dikkat çeken bir diğer detay ise iş aramayıp çalışmaya hazır olanların sayısı. Rakamlara göre bu durumda 2 milyon 248 bin kişi bulunuyor. Ve bu rakam işsiz sayısına dahil değil. Yani geniş tanımlı işsizliğe göre Türkiye'de 6 milyon 898 bin kişi işsiz durumda.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...