İş konuşuyoruz 25. bölüm: Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu

İş konuşuyoruz'un 25. bölümünde Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu'nu ağırladık. Hantaloğlu'yla Türkiye'de teknoloji sektörünün bulunduğu konumu ve geleceğini konuştuk. Hantaloğlu ekonomik krizde işlerinin nasıl etkilendiğini şu sözlerle anlatıyor: 2018 yılının 2. yarısında gerek bireysel gerek kurumsal müşteriler ihtiyaçlarını biraz daha 2019 yılına ertelediler. Fiyat artışlarını son kullanıcılara minimum olarak yansıttık. Lenovo Türkiye olarak acı ilacı içerek görevimizi yaptığımızı düşünüyorum.

KAMERA: KUBİLAY ALTUĞ

Sozcu.com.tr okurları için kendinizden kısaca bahseder misiniz? 

1973, İstanbul doğumluyum. Kadıköy Moda çocuğuyum. Kalamış İlkokulu’nda okudum. Ortaokul ve liseyi de Moda Koleji’nde ve Doğuş Koleji’nde okudum. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden mezun oldum. Daha sonra da Amerika’da işletme MBA yaptım. Yurda döndüm her Türk evladı gibi askerliğimizi yaptık. Ondan sonrada çalışma hayatına başladık. 20 yıldır da teknoloji alanında çalışıyorum. Önce Empa firmasında işe başladım. 1,5 sene çalıştım. Daha sonrada 13 yıl boyunca HP firmasında çeşitli görevlerde çalıştım. Ürün müdürlüğü yaptım satışın her kademesinde oldum . Kurumsal satış müdürlüğü yaptım. Kanal Satış müdürlüğü yaptım.  En sonunda da 2, 5 senedir çalıştığım Lenovo firmasında işe başladım. Burada da kobi ve kanal satış müdür olarak göreve başladım ve son 1,5 yıldır da Lenovo Genel Müdürü olarak görev yapıyorum. Yani Türk firmasıyla başladım uzun süre Amerikan firmasıyla devam ettim. Sonra yine Türk, Güney Kore ve Çin firmalarında çalışmış oldum. Bu da geniş bir zenginlik kattı.

Farklı ülkelerden bir çok firmada çalışmışsınız. En keyif aldığınız hangisiydi?

Hepsinin kendine göre avantaj ve dezavantajları muhakkak var. Belki en uzun süre çalıştığım için HP firmasını sayabiliriz. Ama şu an ki Lenovo’da da gayet güzel bir şekilde çalışıyoruz çok iyi bir takımımız var. Çok başarılı, genç ve dinamik bir takımımız var. Burada da olmaktan çok memnun bir şekilde çalışıyoruz.

İş hayatında nasıl bir yöneticisiniz?

Tabi bu soruyu insanın kendisinin cevaplandırması biraz zor. Ben sert olduğumu düşünmüyorum. Yani aldığım geri beslemeler pek bu şekilde değil. Daha yumuşak dinlemeye çalışan ve yumuşak yaklaşımı olan biriyim. Yapabildiğince koçing yapmaya çalışıyorum. Öyle bir yaklaşımım var. Sınırlar zorlanmadığı sürece gayet yumuşağım diyebiliriz.

İş hayatınızda bir çok görevlerde bulundunuz. İş hayatınızda hiç unutamadığınız bir hata var mı? Gençlere verebileceğiniz bu konuda bir öneri var mı?

Genç arkadaşlara şunu önereyim insan bir dönem ne tarafa odaklanacağına tam karar veremiyor olabilir. Hangi sektörde başlayayım hangi firmada başlayayım, hangi pozisyonda başlayayım diye düşünüyor olabilir. Hangisinin kendisiyle tam örtüştüğünü bilemeyebilir. Burada onlara şunu tavsiye diyorum. Neleri yapmak istediklerinden çok neleri yapmak istemediklerini bir sıralasınlar. Çünkü insan neleri yapmak istediğini tam bulamıyor. Ama neleri yapmak istemediklerini hangi ortamlarda bulunmak istemediklerini bir kağıda döktüklerinde onları nelere yönlendireceğini daha rahat çıkartıyor. Öncelikle genç arkadaşlara bunu tavsiye ediyorum.

Birde tabi ki sevdikleri, yapmaktan mutlu oldukları şeyi evvel emirde bulmaları gerekiyor. Burada yine genç arkadaşlara üniversite sohbetlerinde de aynı tavsiyede bulunuyorum. Okurken muhakkak çalışıyor olmaları lazım ki kendilerini tanısınlar. Hangi ortamda nasıl mutlu olacakları nasıl verimli olacaklarını anlasınlar ve ona göre doğruyu bulsunlar.

Unutamadığım hatama gelince; İlk iki işimde nedense girdiğimde tam böyle odaklı başlayamadım. Tam yüzde yüz performans başlayamadım. Bir şekilde biraz çekingen başladım. Ama belli bir süre sonra iyice ısındım sonra yüzde yüzü de aşan bir performansa çıktım ama ilk başlarda biraz çekingendik. Çekingen olmasınlar çekingen olacak bir durum yok. Yani belki hata yapmaktan da korkmuşumdur ama ondan sonraki dönemde tam performans işe başladık.

sozcu.com.tr Ekonomi Editörü Derin Gökçe-  Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu

2018 yılını genel hatlarıyla değerlendirir misiniz? Sizin için nasıl geçti? 

2018’i basketbol ya da futbol müsabakasına benzetiyorum. İki devreli bir futbol maçına benzetiyorum. İlk devresi göreceli olarak daha iyi. Hem Lenovo Türkiye olarak hemde genel pazar olarak. Çünkü genel PC pazarı yüzde 1,5- 2 civarında büyüdü. 2018’i ilk yarısında. Lenovo Türkiye’de cirosunu yüzde 29 yüzde 30 artırdı. Pazarda gayet iyi bir şekilde devam etti.

Yaz ayları özellikle ülkemizin yaşadığı ekonomik zorlu koşullar herkesi etkilediği gibi bizim sektörümüzde etkiledi. O birazcık ikinci yarının zorlu geçmesine sebep oldu diyebilirim. Buna mukabil Lenovo firması büyümesini sürdürdü. Biz geçen sene ilk 9 aylık verilerine göre Lenono PC pazarının lideri ve pazar payını da yüzde 23 ‘den yüzde 24’e 1 puan artırdı. 1 puan ufak gibi gözükse de PC pazarının rekabeti düşünüldüğünde önemli bir artış. O nedenle biz 2018’de başarılı geçirdik. Birçok segmentte büyüdük. Hem müşteri segmenti anlamında hemde ürün grubu anlamında liderliğimizi sürdürdük.

Yaz aylarında bir çok firma teknoloji ürünlerine zam yaptı. Siz o dönemde ne yaptınız?

Tabi o zaman hem firmamız için hem müşterilerimiz için hemde ülkemiz için en makul sürdürülebilir iş yapış biçimi nasıl? Nasıl davranılması gerekiyor.? Serin kanlılıkla insan bunu düşünüyor. Biz baktığımızda da Lenovo Türkiye olarak ciddi fedakarlıklar yaparak hem müşterilerimize bireysel olsun kurumsal olsun. Vatana millete iyi bir hizmet vererek bu zorlukları aştığımızı düşünüyorum.

Lenovo Türkiye olarak 2019 yılında büyüme planınız nedir?

2018 yılının 2. yarısında gerek bireysel gerek kurumsal müşteriler ihtiyaçlarını biraz daha 2019 yılına ertelediler. 2019 yılını ben yüzde 5-10’luk bir büyüme ile kapatacağımızı düşünüyorum. Hedeflerimizi bu yönde biz 2019 yılında büyüme hedefliyoruz.

Kur yükseldiğinden teknoloji ürünleri bayağı bir fiyatı arttı. Bu durum sizin satışlarınızı nasıl etkiledi?

Biz bu konuda netice itibari ile olabildiğince fedakarca davrandığımızı düşünüyoruz. Bu artışları gerek bireysel gerek kurumsal son kullanıcılara minimum olarak yansıttık. Lenovo Türkiye olarak acı ilacı içerek görevimizi yaptığımızı düşünüyorum. O bizim fedakar tutumumuzdan kaynaklandı. Ürünlerin fiyatı kurun artmasıyla artıyor olması lazım ama birisininde bunu sübvanse edip sineye çekiyor olması lazım. O birisi biz olduk. Biz Türkiye’nin kalkınmasında yetişmiş insan gücünün çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Yetişmiş insan gücünün de bilgisayarsız yetişemeyeceğini düşünüyoruz. Aynı zamanda katma değerli ürünlerinde bilgisayarsız üretilemeyeceği düşüncesindeyiz.

Lenovo Türkiye olarak Beşiktaş ile anlaşmalarınız nasıl gidiyor?

Beşiktaş spor kulubüyle iş birliğimiz var. Vodafone Arena’da onların ve bizim ortak vizyonumuzun kesişmesi sonucu Vodafone Arena’da bin metre karelik son model Lenovo oyun bilgisayarlarından oluşmuş bir oyun alanımız var. Hem onların vizyonu hem bizim vizyonumuzla ilk defa dünyada ve bir stadda ilk defa büyük bir oyun merkezi oldu. Gayet memnunuz mart ve nisan ayından beri açık. Gayet güzel bizim tahminimizden çok daha büyük bir ilgi var. Biz orayı bütün oyun tutkunları her yaştaki kişiler için tasarladık dizayn ettik. Bizi planlarımızdan da öte olağan bir şekilde devam ediyor. İnşallah uzun bir sürede devam edecek.

Pazarda Apple hakimiyet kırılıyor mu?

Pazarda değişik markadan değişik milletlerinden üreticiler var. Bu bir yarış .Tüketiciye en iyisini verme yarışı. Bu yarışta bazen bir marka öne geçer bazende diğer marka öne geçer önemli olan son kullanıcıya maksimum faydayı sağlamak. Toplam olarak bilginin daha kolay işlenmesini sağlamak. Ben bu pencereden bakıyorum. Yarış olarak görüyorum.

Lenovo’yu uzun vadede 5 yıl içinde nasıl konumlandırıyorsunuz?

Lenovo bir çok ürün ailesini üreten bir firma. Lokomotif sektörümüz bilgisayarlar… Bilgisayarlar artık evrilmeye başlıyor. Bildiğimiz bilgisayar yerinde duruyor ve ona ek ürün aileleri katılıyor. Lenovo bir kez burada iddialı ve iddialı olmaya devam edecek. Hem şu an ki PC’leri  daha güçlü daha ince ve daha performanslı yapmaya çalışacak. Hemde yeni kategoriler piyasaya sürerek son kullanıcının ihtiyacını karşılayacak. Diğer bir ürün grubumuz akıllı telefonlar orada da sürekli gelişen yeni teknolojiler var. Lenovo 5g telefonu açıklayan anons eden bir üretici. Burada da öncü rolünü oynuyor. O anlamda yeni iletişim teknolojilerinde önemli ürünler çıkaracağını düşünüyorum ve bir de bizim kurumların gelişimini verimliliğini artırmak için data center grubumuz var ve orada en gelişmiş sunucular depolama alanları net work ürünleri yazılımlar var. Burada da ciddi dönüşümler var.

Çalışanlarınızdan bir tanesi hem maddi hem manevi bir hataya neden oldu. Tutumunuz ne olurdu?

Bunu neden yaptığını anlamaya çalışırım. O hataya giden yollar nasıl oluştu. Onu anlamaya çalışırım hatta hatayı yapan arkadaşımızı dinlerim. Onun yorumunu alırım. Kariyerimde öyle bir tutumda bulunmadım. Önemli olan insanı kazanmak. Herkes hata yapıyor. Önemli olan hatadan bir ders çıkarılabiliyor mu? ve o hatanın tekrarlanmaması için neler yapılması gerekiyor. Hatayı yapan arkadaşın buradan bir ders çıkarması için elimizden geleni de yaparız. Biz neden o hatanın engellenmesine yönelik gerekli tedbirleri almadık diye üzerimize düşen görevi alırız.

İş hayatındaki stresi atmak adına neler yapıyorsunuz?

Ben spor yapmaya çalışıyorum. O an spor yapacak durumda değilsem dışarıda yürüyorum uzun uzun. Kendimiz dinlerim veya o konu neyse o konuyla ilgili farklı düşünceler getirmeye çalışırım. Yada kıssadan hisse ne çıkartmamız lazım. Yürürüm uzun onları düşünürüm.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...