Sözcü Plus Giriş

İSMMMO’da seçim için geri sayım! Başkanı Yücel Akdemir: Arka bahçe olmadık izin vermeyiz

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda başkanlık seçimi için geri sayım başladı. Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Birliği grubunun İSMMMO seçimlerinde başkan adayı olan ve halen oda başkanlık görevi sürdüren Yücel Akdemir, hedeflerinin mesleği ve meslektaşı geleceğe taşımak olduğunu ifade ederek, nispi aidattan, hizmet akdiyle çalışanlara, nispi temsilden seçimlere kadar birçok konuda açıklama yaptı.

18:19 -
İSMMMO’da seçim için geri sayım! Başkanı Yücel Akdemir: Arka bahçe olmadık izin vermeyiz

Türkiye'nin en büyük akademik meslek odalarından biri olan ve 44 bin üyesi bulunan İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın 24. Seçimli Genel Kurulu 11-12 Mayıs 2019 tarihinde Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek.

Türkiye'de başka hiçbir kurumda uygulanmayan nispi temsil sistemine göre yapılacak olan seçimlere, en güçlü grup olarak göze çarpan Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Birliği'nin bu sene de damgasını vurması bekleniyor. İSMMMO Başkanlık görevini sürdüren ve ÇDMB başkan adayı olan Yücel Akdemir gelecek dönem için iddialı. İSMMMO seçimleriyle ilgili olarak başkan adayı Yücel Akdemir ile mesleğin geleceğine dair görüşlerini aktardı.

HEDEFİMİZ MESLEĞİ GELECEĞE TAŞIMAK

Dünyada mesleğin yapılış şeklinin değiştiğini, ÇDMB'nin de günlük konuları konuşmak yerine meslektaşı geleceğe hazırlayarak çalıştığını söyleyen Yücel Akdemir, “Aksi takdirde meslektaşı zor günler bekliyor. Bir geçiş süreci bu yıllar, teknoloji beraberinde tehlikeleri fırsatları da getiriyor. Geçiş sürecini hasarsız nasıl atlatabiliriz ister serbest çalışsınlar ister hizmet akdiyle çalışsınlar meslektaşı geleceğe taşımanın yollarını anlatmaya çalışıyoruz.
Bu seçiminde odak noktası bu olacak. Bu seçimde geleceği konuşacağız, geleceğin meslektaşlarını konuşacağız” dedi.

Farklı bir mesleği icra ettiklerini ve farklı bir meslek odası olduklarının altını çizen Akdemir, “Öyle ki, dün ki bildiklerimizle bu mesleği icra etme şansımız yok. Dolayısıyla eğitimin önemine vurgu yapıyoruz. Eğitimin bir angarya olmadığını, bir ihtiyaç olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bu genel kurulda da bunu ön plana çıkartacağız. Mevcut konjonktürden, mesleki sıkıntılardan, ekonomik krizlerden meslektaşlarımızla yeteri kadar iletişim içinde değildik. Bu son üç yılda iletişim eksiklerimizi kısmen giderdik. Yaptığımız ziyaretlerle ister bürolar olsun ister bağımlı çalışanlar olsun meslektaşlara birebir temas ettik. Gelecekte iletişim projelerimizi tamamlayıp bütün meslek mensuplarına daha olacağız” diye konuştu.

HİZMET AKDİYLE ÇALIŞANLARIN YANINDAYIZ

Hizmet Akdiyle çalışanların unvan sorunlarını aştıklarını dile getiren Akdemir, “2021-22 bütçesinde maktu aidatı indirimli hale getirdik. Hizmet Akdiyle çalışanlarla iletişimimiz geliştirdik, iletişim kurduğumuz firmalara yayınları gönderiyoruz, danışmanlık hizmeti veriyoruz, firma içi butik eğitimler gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalarımız gelecek dönemde hızlanarak devam edecek” diye konuştu.

NİSPİ TEMSİL ÜRETİMİ DURDURDU

2020-21-22 dönemlerinde nispi aidatların bütçede olmayacağını söyleyen Akdemir, yargı sürecini beklediklerini ve 2016 genel kurulundan geçen bütçeye göre uygulama gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Nispi temsil sisteminin adaletsiz bir uygulama olduğunu dile getiren Akdemir, “Nispi temsil gerçekten adaleti yansıtıp, üretkenliği arttırmış olsaydı, başta parlamento olmak üzere, sendikalarda, diğer meslek odalarında, sivil toplum örgütlerinde de uygulanırdı. Bir de nispi temsilden önceki üretimle bugün ki mesleki üretimi kıyasladığımızda üretim artacağına durdu. Nispi temsil meslekteki üretimi aşağılara çekerek mesleğe ve meslektaşa zarar veriyor. Bir an önce de bunun kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

ARKA BAHÇE OLMADIK, İZİN VERMEYİZ!

Siyasi konularla ilgili görüşlerini aktaran Akdemir, İSMMMO'nun hiç zaman bir siyasi partinin arka bahçesi olmadığını, aksine diğer grupların siyasetle birlikte mesleği sürdürmekten yana tavır sergilediklerini belirtti. Akdemir, “Siyasi partilerin sivil toplum örgütlerini ziyaret etmesi kadar doğal bir olay yoktur. Kim burayı ziyaret etmek isterse, bu odanın kapısı ziyaret etmek isteyen siyasi parti temsilcilerine sonuna kadar açıktır. Bugüne kadar ziyaret etmek isteyen siyasi parti temsilcilerine bu odanın kapısı kapatılmamıştır.

İki durum birbirine karıştırılıyor; Cumhuriyete, demokrasiye, Atatürk'ün ilkelerine sahip çıkmak ayrı bir olay bir siyasi partinin arka bahçesi olmak ayrı bir olay. İSMMMO hiçbir zaman bir siyasi partinin arka bahçesi olmamıştır. Bize eleştiri getiren gruplara baktığımız zaman, daha muhalefette olmalarına rağmen siyasi partilerin arkada bahçesi olmuşlardır. Bu konuda İSMMMO'nun tavrı ve onu yöneten grubun tavrı nettir, hiçbir siyasi partinin de arka bahçesi değildir” diye konuştu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more