Sözcü Plus Giriş

Bu işte bir terslik var! İstanbul’un Aralık ayı zam şampiyonu yeşil soğan oldu

İTO 2018 Aralık ayında fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri açıkladı.Buna göre, yeşil soğan yüzde 48.33 oranında artarken, domates yüzde 13.77 gerileme gösterdi. Açıklanan bu rakamlar vatandaşı şaşırttı. Şöyle ki domates kış aylarında çok fazla piyasada olmadığından fiyatının bu denli azalmaması gerekiyor. Yeşil soğanın fiyatı ise her mevsim yetiştirildiği için bu kadar artmamalı. Uzmanlar domatesin ihracattan kaynaklı bu mevsimde bu kadar düştüğünü, yeşil soğanın ise aracılardan kaynaklı bu kadar arttığını söylüyor.  

12:07 -
Bu işte bir terslik var! İstanbul’un Aralık ayı zam şampiyonu yeşil soğan oldu

Yeşil soğandaki artış anlamlandıramadıklarını belirten İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Emin Yarar, sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Yeşil soğandaki bu artışı biz pazarcılar olarak anlamlandıramadık. Piyasada bir ihracat durumu da yok. Bunun tek nedeni aracılar. Yoksa bu ürün her mevsim yetişen bir ürün. fiyatı bu denli zamlanmaması gerekir. ” dedi.

DOMATESİN FİYATI NEDEN GERİLEDİ

Domatesin ise ihracatının bu yıl çok fazla yapılamadığından dolayı düştüğünü belirten Yarar, “Bu yıl domates iç piyasada çok fazla fiyatı o yüzden geriledi.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, geçen Aralık ayında İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri, fiyatları ve değişim oranlarıyla birlikte açıkladı.

İTO'nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi'nde yer alan 242 ürünün 72'sinin perakende fiyatı artarken, 58 ürünün fiyatı düştü, 112 ürünün fiyatı ise değişmedi.

YEŞİL SOĞAN FİYATI YÜZDE 48.33 ARTTI 

Aralık ayında gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan yeşil soğan yüzde 48.33 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu. Fiyatında artış yaşanan diğer ürünler; gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan yüzde 37.76 ile salatalık, yüzde 30.44 ile kabak, yüzde 28.46 ile sivri biber ve yüzde 25.06 ile taze fasulye oldu.

2018 ARALIK AYINDA DOMATES YÜZDE 13.77 UCUZLADI 

2018 Aralık ayında gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan domates yüzde 13.77 gerileme göstererek fiyatı en fazla azalan ürün oldu. Fiyatında azalış izlenen diğer ürünler; yüzde 12.89 ile portakal, yüzde 10.04 ile çarşaf, yüzde 9.54 ile fuel-oil, yüzde 8.81 ile çelik mutfak eşyası ve yüzde 8.50 ile limon oldu.

ARALIK 2017 FİYATI EN ÇOK ARTAN ÜRÜN

İstanbul Ticaret Odası (İTO), 2017 Aralık ayında İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri açıklamıştı. Buna göre Aralık ayında gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan yaş üzüm, yüzde 36.07 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün olmuştu.

İHA- SOZCU.COM.TR

Son güncelleme: android-time 13:30 02.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more