İşveren fazla çalışma için işçinin onayını almalı mıdır?

Fazla çalışma en genel anlamıyla haftalık 45 saati geçen çalışmalara denir ve işveren ile işçi arasında en fazla sıkıntı yaratan konulardan biridir. Şimdi, işveren fazla çalışma için işçinin onayını almalı mıdır? Sorusunun yanıtını hep birlikte öğrenelim…

İşveren fazla çalışma için işçinin onayını almalı mıdır?

İş Kanuna İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliği'nin 3. Maddesine göre Fazla çalışma: İş Kanununda yazılı koşullar çerçevesinde haftalık 45 saati aşan çalışmaları ifade etmektedir. Yani İş Kanununa tabi bir işyerinde haftalık çalışma süresi 45 saati aşması durumunda burada fazla çalışma yapılıyor anlamına gelmektedir. Peki işveren işçisini işyerinde istediği zaman fazla çalışmaya zorlayabilir mi? İşveren fazla çalışma için işçinin onayını almalı mıdır? İşte cevabı…

İŞVEREN FAZLA MESAİ İÇİN İŞÇİDEN ONAY ALMALIDIR

İş Kanuna İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliği' nin 9. Maddesine göre; “Fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma yaptırmak için işçinin yazılı onayının alınması gerekir. Zorunlu nedenlerle veya olağanüstü durumlarda yapılan fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma için bu onay aranmaz.

Fazla çalışma ihtiyacı olan işverence bu onay iş sözleşmesinin yapılması esnasında ya da bu ihtiyaç ortaya çıktığında alınır ve işçi özlük dosyasında saklanır. Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapmak istemeyen işçi verdiği onayı otuz gün önceden işverene yazılı olarak bildirimde bulunmak kaydıyla geri alabilir.” Hükümlerine yer verilmek suretiyle işçilerden alınması gereken onayın şekli ile ilgili bir açıklık getirilmiştir. 25.08.2017 tarihinden önce her yıl başında işçilerden alınan fazla çalışma onayına yapılmış olan değişiklikle artık gerek kalmamıştır. İşe giriş sırasında yapılan iş sözleşmelerinde işçinin onayına yer verilecektir. Eğer işçi fazla çalışma yapmak istemez ise vermiş olduğu bu onayı 30 gün önceden işverene bildirmek suretiyle fazla çalışma yapmaya zorlanamayacaktır. Böylelikle işverenlerin; işçilerin iş sözleşmelerinde fazla çalışma onayı olması halinde fazla çalışma onayını ayrıca almasına gerek kalmamıştır.

Fazla mesai hesaplanırken öğle arası hesaba katılır mı? İlginizi Çekebilir Fazla mesai hesaplanırken öğle arası hesaba katılır mı?

 

Kıdem tazminatı hesaplanırken hangi ödemeler dahil edilmez? İlginizi Çekebilir Kıdem tazminatı hesaplanırken hangi ödemeler dahil edilmez?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...