Japonya ve Çin arasında dev satın alma

Japon çelik şirketi JFE Holdings, Çin'in en büyük çelik şirketi BaoWu Steel Group Corporation Limited ile, şirketin yan kuruluşu, Guangdong Shaoguan Iron and Steel Songshan (SGIS) şirketinin yüzde 50'sini almak üzere anlaştı. Söz konusu rakam ise 98.2 milyar dolar. Yani güncel doalr kuru ile yaklaşık olarak 561 milyar 704 milyon TL.

Japonya ve Çin arasında dev satın alma

Japonya merkezli çelik şirketi JFE Holdings, Çin’in en büyük çelik şirketi BaoWu Steel Group Corporation Limited ile, şirketin yan kuruluşu, çubuk çelik üreticisi Guangdong Shaoguan Iron and Steel Songshan (SGIS) şirketinin yüzde 50’sini almak üzere anlaştı.

JFE Holdings’den yapılan açıklamaya göre, toplam 98.2 milyar doları bulması beklenen satın alma işleminin Mart ayı sonunda tamamlanması öngörülüyor.

TALEBİN KARŞILANMASI HEDEFLENİYOR

Şirketin açıklamasında, Japon şirketin yatırımıyla kurulacak yeni çelik tesisinin yılda 1.1 milyon ton çubuk çelik üretim kapasiteli olacağı ve Çin’de yüksek nitelikli çelik için öngörülen istikrarlı talebin karşılanmasının hedeflendiği belirtildi.

JFE, Çin’de üretim yapan Japon otomobil üreticilerinin ihtiyaçları olan ve halen Japonya’dan gönderilen nitelikli çubuk çelikleri üretmeyi planlıyor. JFE, bu yatırım ile Çin’de üretim yapan ilk Japon çelik şirketi olacak. (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...