Sözcü Plus Giriş

Kadın işçi doğum sonrası ücretsiz izin alabilir mi?

Doğum öncesi ve sonrası izin hakkı İş Kanunu'na göre belirlenmiştir. Peki, kadın işçi doğum sonrası ücretsiz izin alabilir mi? İşte cevabı...

08:57 -
Kadın işçi doğum sonrası ücretsiz izin alabilir mi?

Doğum yapan kadın işçiler doğum izni bittikten sonra ücretsiz olarak izin hakkı kullanabilmektedir. Kadın çalışanların merak ettiği kadın işçi doğum sonrası ücretsiz izin alabilir mi? sorusunun yanıtını haberimizde tüm detayları ile bulabilirsiniz…

İş Kanunu'nun “Analık Halinde Çalışma ve Süt İzni” başlıklı 74. maddesi, kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamalarını esas kabul etmektedir. Çoğul gebelik halinde de doğumdan önce çalıştırılmayacak süreye iki hafta süre daha ekleneceğini hüküm altına almıştır. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda da, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenecektir. 2011 yılında çıkan torba yasa ile, getirilen düzenlemede, kanun maddesine, “Kadın işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır” hükmü getirilmiş ve erken doğum ile ilgili düzenleme de kanuna girmiştir.

İş Kanunu'nun 74. maddesi, hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontrolleri için ücretli izin verileceğini; doktor raporu ile gerekli görüldüğü takdirde hamile kadın işçinin sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılacağı ve bu halde işçinin ücretinde indirim yapılamayacağı da düzenlenmiştir.

Ayrıca 2016 yılında 74. maddeye eklenen madde ile “Birinci fıkra uyarınca kullanılan doğum sonrası analık hali izninin bitiminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla ve çocuğun hayatta olması kaydıyla kadın işçi ile üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere istekleri halinde birinci doğumda altmış gün, ikinci doğumda yüz yirmi gün, sonraki doğumlarda ise yüz seksen gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilir” hükmü getirilmiştir

Aynı maddenin 6. fıkrasında da, “İsteği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanmasından (çoğul gebelik halinde 18 hafta) sonra 6 aya kadar ücretsiz izin verilir” hükmü düzenlenmiştir.

KADIN İŞÇİ DOĞUM SONRASI ÜCRETSİZ İZİN ALABİLİR Mİ?

Yani, kadın işçi doğum sonrası ücretsiz izin alabilir. Yukarıda açıklanan Kanun maddesinde açıkça belirtildiği gibi, isteği halinde kadın işçiye, toplam 16 haftalık (çoğul gebeliklerde 18 haftalık) doğum öncesi ve sonrası izninin dışında 6 aya kadar ücretsiz izin verilir.

İLGİLİ HABERKadın işçi doğum öncesi iznini doğum sonrasına aktarabilir mi?Kadın işçi doğum öncesi iznini doğum sonrasına aktarabilir mi?
Son güncelleme: 08:58 03.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more