Sözcü Plus Giriş

Kadın işçilerin doğum izni ne kadardır?

Doğumu yaklaşan ve bu nedenle çalışma hayatına ara verecek olan kadınların akıllarındaki en büyük sorulardan biri kadın işçilerin doğum izinleri ne kadar? Çalışan hamile kadınların doğum iznine ayrılmaları için zamanlarını doğru ayarlamaları gerekmektedir. Her anne adayı bebeği ile daha çok vakit geçirmek için izin süresini ayarlayıp uygun zamanı bulmak ister. İşte bu nedenle anne adayları için doğum izni, süt izni gibi konuları ayrıntılı olarak derledik.

15:49 -
Kadın işçilerin doğum izni ne kadardır?

Çalışan hamile kadınların en merak ettiği konulardan biri de ‘kadın işçilerin doğum izni ne kadardır?' sorusudur. Doğum sonrasında çalışamayacakları süre zarfında alacakları ücretli izni, talep edildiği takdirde kullanabilecekleri ücretsiz izni ve süt izni gibi konular hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyen anne adayları için bir haber hazırladık. İşte doğum iznine ayrılmak üzere olan kadın işçilerin aklındaki tüm sorular için detaylı haberimiz…

KADIN İŞÇİLERİN DOĞUM İZNİ NE KADARDIR?

Doğum nedeniyle izne ayrılmak üzere olan SSK'lı ve memur kadın çalışanlar; 657 sayılı Kanunun 29/1/2016 tarihli ve 6663 sayılı Kanunla değiştirilen 104 üncü maddesinin (A) fıkrasında, “doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süreyle analık izni verilir. Birden fazla bebekli gebeliklerde ise normal izne artı iki hafta daha verilmektedir.

Anne adaylarına doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta izin verilirken doktor 37. haftaya kadar çalışabilir raporu almaları halinde işyerinde çalışmalarında bir mahsur bulunmamaktadır.

Yasaya göre annelik izni ‘annenin ölümü hariç' sadece kadın çalışan tarafından kullanabilir.

Talep edildiği takdirde, kadın işçinin 16 haftalık ücretli iznini tamamlaması sonrasında, 6 aya kadar da ücretsiz izin verilebilmektedir.

Anne olmuş kadın işçilere 1 yaşına kadar çocuklarını emzirmeleri için ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilmektedir. Bu sürenin hangi saatlerde ya da ne kadar süreye bölünerek kullanılacağı işçi tarafından belirlenir.
Kadın işçinin doğum iznindeki süre normal doğum ya da sezaryen doğum fark etmeksizin aynı hesaplanmaktadır. 40 hafta gebelik süresi baz alınarak hesaplanır.
Ölümle sonuçlanan doğumlarda ise ölü doğum yapan kadın çalışan, sağ doğum yapan kadın çalışana verilecek tüm doğum izni haklarından yararlanabilmektedir.

Son güncelleme: 07:51 14.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more