Sözcü Plus Giriş

Memurun keyfine zam geldi! Kamu sosyal tesisleri zamlandı…

Kamuya ait sosyal tesisleri kullanmak isteyenlerin bu yıl ödeyeceği asgari ücretler belli oldu. Sosyal tesis fiyatlarındaki bazı kalem ürünler 2017 yılı ile kıyaslandığında ortalama yüzde 35 oranında zam yapılmış durumda. Ayrıca yaz aylarındaki konaklama ücreti minimum 7 TL'den 11,10 TL'ye çıkarılmış. Bu şu demek oluyor; normal şartlarda konaklamaya 7 TL ödeyebilirken, bu rakam yaz aylarında çok fazla talep olduğundan 11,10 liraya çıkarılıyor. 

Güncellenme: 10:14, 10/01/2019
Memurun keyfine zam geldi! Kamu sosyal tesisleri zamlandı…

Hazine ve Maliye Bakanlığının “Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ”i Resmi Gazete’de yayımlandı.  Tebliğ, merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, döner sermayeli kuruluşlar, kamu iktisadi teşebbüsleri, kamu bankalarıyla diğer kamu kurum ve kuruluşlarının tasarrufunda bulunan sosyal tesislerde alınacak yemek, konaklama ve diğer hizmet bedellerinin tespitinde ve elde edilen gelirlerin kullanımında uyulacak usul ve esasları düzenliyor.

10ocaktesisgraf

Buna göre, kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen eğitim ve dinlenme tesislerinden yararlanacak kurum personelinden bu yıl alınacak asgari bedeller, tebliğde belirlenen özellikleri taşıyan tesislerde yemek ücreti olarak kişi başına günlük 24,40-16,30 lira, konaklama bedeli 7-12,20 lira olacak.1 Temmuz ile 15 Ağustos döneminde konaklama ücretleri konutun türüne göre 11,10-12,20 lira olarak uygulanacak.  Konut veya bağımsız bölümde buzdolabı bulunanlarda günlük en az 4,10 lira, televizyon bulunanlarda günlük en az 4,10 lira ve klima bulunanlarda günlük en az 5,80 lira konut başına ilave bedel alınacak.

ÇOCUK BAKIM ÜCRETİ 220 LİRA

Misafirhanelerden yararlanan kurum personelinden kişi başına her gece için en az 12,20 lira tahsil edilecek. İdarelerce, verilen hizmetin özelliği, maliyeti ve standardın üzerinde olması, odadaki yatak sayısı gibi hususlar dikkate alınarak daha yüksek konaklama bedeli belirlenebilecek.  Kamu  kurum ve kuruluşlarına ait kreş ve çocuk bakım evlerine kabul edilecek devlet memurlarıyla diğer kamu personelinin her çocuğu için aylık bakım ücreti asgari 220 lira olarak tespit edildi. Belirlenen asgari aylık ücretlerin kreş ve çocuk bakım evi hizmetlerinin karşılanmasında yeterli olmadığı  durumlarda kurum ve kuruluşlar, belirlenen ücretin üzerinde bedel tespit etmeye yetkili kılındı.  Hamam, sauna ve kaplıcalardan bir saatlik yararlanma karşılığı kişi başına en az 15,10 lira ödenecek.

AA

Yayınlanma Tarihi:08:57,