Sözcü Plus Giriş

KPSS B grubu kadroları nelerdir?

KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı) B grubu yani memuriyette B grubu kadroları lisans mezunu olup KPSS’ye girenler için değerlendirilen gruptur. KPSS B grubu kadroları için iki yılda (o da çift yıllara denk gelir) alım gerçekleşmektedir. Buna göre en yakın KPSS B grubu alımı 2020 yılında gerçekleşecektir. Peki, KPSS B grubu kadroları nelerdir? İşte konuyla ilgili araştırma yapanlar için hazırladığımız haberimizin detayları…

Sozcu.com.tr
10:45 -
KPSS B grubu kadroları nelerdir?

Memuriyette B grubu kadroları tüm lisans mezunu olan ya da mezun olabilecek durumda olan kişilerin KPSS'ye (Kamu Personel Seçme Sınavı) girerek değerlendirildiği kadrolardır. KPSS ile genel kültür ve genel yetenek sorularına cevaplayacak olan B grubundaki kişiler çift yıllara denk gelecek şekilde iki yılda bir sınava tabi tutulmaktadırlar. En son 2018 yılında KPSS'ye giren B gurubu önümüzdeki yılda da sınava girebilecekler. Tek yıllarda yapılan KPSS’ye sadece lisans (4 yıllık) mezunu kişiler katılabilirken, çift yıllarda yapılan KPSS’ye lise, ön lisans ve lisans mezunu olan kişiler katılabilmektedir. 2020'ye girmemize az bir süre kala da lise, ön lisans ve lisans mezunları B grubu kadrolarını merak etmektedir. Peki, KPSS B grubu kadroları nelerdir? İşte konuyla ilgili haberimizin detayları…

KPSS B GRUBU KADROLARI NELERDİR?

– KPSS B kadroları; 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir. Mühendis, mimar, veteriner, psikolog, sosyolog, hemşire, ebe vb. tüm lisans programındaki kadrolardır.

– KPSS A kadroları; Kaymakam, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı gibi kadrolardır. Memuriyet kadroları hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için ÖSYM’nin resmi internet sitesini http://www.osym.gov.tr linki ile ziyaret edebilirsiniz.

İLGİLİ HABERKPSS puan türleri nelerdir? KPSS puan hesaplama nasıl yapılır?KPSS puan türleri nelerdir? KPSS puan hesaplama nasıl yapılır?
Son güncelleme: 10:48 07.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more