Sözcü Plus Giriş

Yerli kredi kurumunda Varlık Fonu istisnası

BDDK tarafından yapılan yeni bir düzenlemeye göre kredi derecelendirme kuruluşlarında görev alanların ticari faaliyetlerle bulunmaması kuralına Varlık Fonu istisnası getirildi. Buna göre Varlık Fonu'na bağlı olarak ticari görevleri olan kişiler kredi derecelendirme kuruluşlarında görev alabilecek. Türkiye Bankalar Birliği ve Borsa İstanbul JCR Avrasya'yı satın alarak millileştirmişti.

10:51 -
Yerli kredi kurumunda Varlık Fonu istisnası

BDDK tarafından Derecelendirme Kuruluşlarının Yetkilendirilmesine ve Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklikler, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni tebliğde, derecelendirme kuruluşlarının ortakları, yönetim kurulu başkanı, üyeleri, denetçileri, yöneticileri, komite üyeleri ve uzmanlarının mesleki faaliyetlerini doğruluk ve tarafsızlık çerçevesinde yürütmelerini sağlayacak hükümlerin belirlendiği bağımsızlık bölümünde, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi ile Türkiye Varlık Fonu ve portföyündeki işletmelere bazı istisnalar tanındı.

İLGİLİ HABERSPK'dan Varlık Fonu'na muafiyet!SPK'dan Varlık Fonu'na muafiyet!

‘YÜZDE 10 VE DAHA AZ PAYA SAHİP’

İlgili maddede, geçen yılın temmuz ayında “doğrudan veya dolaylı olarak yüzde 10 ve daha az paya sahip olan tüzel kişi ortaklara” da istisna getirilmişti.

Tebliğde yapılan değişiklikle ayrıca, yetkilendirilecek derecelendirme kuruluşunun ortakları, kalite güvencesi sisteminden sorumlu yönetim kurulu üyeleri, derecelendirme komitesi üyeleri ve derecelendirme uzmanlarında aranacak şartlarda da düzenleme yapıldı.

VARLIK FONU TİCARİ FAALİYETTE BULUNMAMAYA İSTİSNA OLDU

Düzenleme ile ilgili maddede yer alan “ticari faaliyette bulunmama” şartından Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi ile Türkiye Varlık Fonu hariç tutuldu.

Böylece maddenin düzenlenmiş hali, yeni tebliğde şu şekilde yer aldı:

“Yetkilendirilecek derecelendirme kuruluşunun ortaklarının, kalite güvencesi sisteminden sorumlu yönetim kurulu üyeleri, derecelendirme komitesi üyeleri ve derecelendirme uzmanlarının, doğrudan veya dolaylı olarak yüzde 10 ve daha az paya sahip olan tüzel kişi ortakları ve Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi, Türkiye Varlık Fonu ve portföyündeki işletmeler ile Türkiye Varlık Fonuna bağlı alt fonlar ve portföyündeki işletmeler hariç olmak üzere, derecelendirme faaliyeti ile bu yönetmelikte yapılmasına izin verilen diğer faaliyetler dışında ticari faaliyetinin bulunmaması şarttır.(AA)

Son güncelleme: 14:27 03.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more