Sözcü Plus Giriş

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Turizmde artık bir üst lige çıkmalıyız

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, “Bir şeyleri kalıcı yapmak istiyorsak, Turizm Geliştirme Fonu’nu bu yıl hayata geçirmemiz gerekiyor. Gerekli bilgi, altyapı ve özgüvenimiz var. Artık Türkiye olarak üst lige çıkmamız gerekiyor” dedi

11:05 -
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Turizmde artık bir üst lige çıkmalıyız

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) 30. yıl buluşması ve ödül töreni İstanbul'da Raffles Otel'de gerçekleştirildi. 2018 yılı sonunda kuruluşunun 30. yılını geride bırakan TTYD, turizmin 30 yıllık başarı hikayesinin yazılmasında katkıları olan duayenlerini ödüllendirdi. Programa Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TTYD Başkanı Oya Narin ile çok sayıda işadamı katıldı. Etkinlikte konuşan Bakan Ersoy, Türkiye olarak, turizm sektöründe farkındalık oluşturmaya hazır olduklarını belirterek, “Artık bir üst lige çıkmak istiyoruz. Gerekli bilgimiz, altyapımız ve özgüvenimiz var. Bunu ısrarlı bir şekilde bu yıldan itibaren harekete geçirmemiz lazım. Artık hep beraber Türkiye olarak bir üst lige çıkmamız gerekiyor” dedi.

YASAL ÇALIŞMALAR BİTMEK ÜZERE

Ersoy, turizm geliri yüksek olan ülkelere baktıklarında, kişi başı gelirin çok daha yüksek olduğunu görmenin mümkün olduğunu vurgulayarak, “Bu ülkeleri incelediğimizde ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa, Yunanistan, Singapur'un ortak bir özelliği turizm geliştirme fonları oluşturmaları. Bu fonu oluşturduktan sonra çok hızlı bir şekilde yol almaya başlamışlar. Hem turist sayıları hem de turizm gelirlerini yükseltmişler. Bir şeyleri kalıcı yapmak istiyorsak, bizimde bu fonu hızlı bir şekilde bu yıl içerisinde hayata geçirmemiz gerekiyor. Bununla ilgili yasal çalışmaları biz tamamlamak üzereyiz” diye konuştu. Ersoy, sözlerine şöyle devam etti: “Eğer devlete hamallık yaptırmakta ısrar edersek, yabancı turiste hamallık yapmaya devam ederiz. Devlet, politikası gereği bütün sektörleri taşımak görevidir. Ama sadece turizm değil, bütün sektörler. Eğer biz bu işi sadece devletle yapmakta ısrar edersek, hedeflerimize 20 yılda zor varırız. Bizim öyle kaybedecek vaktimiz yok.”

Turizmde artık bir çizgiye geldiklerini belirten Ersoy, “Çok hızlı yol almalıyız, kendimizi geliştirmeliyiz ve bir üst lige hızlı bir şekilde geçmeliyiz. Bu yüzden turizmde sayılara baktığımız zaman, bu sene 45 milyon turist ağırlayacağız. Bunu yaklaşık 5-6 milyonu yurtdışında yaşayan Türkler. 2023 hedefini de revize ettik. Artık 50 milyon değil, 70 milyon hedefliyoruz. 70 milyon turist sayısında ben bir sıkıntı öngörmüyorum. Çok rahat bir şekilde hedefe doğru gidiyoruz. Önemli olan gelirlerimizi hızlı bir şekilde aynı doğrultuda arttırmamız. Burada 70 milyar dolar bir hedef koyuyoruz. Bu hedef de çok gerçek dışı bir hedef değil” diye konuştu.

KAPASİTE 1.5 MİLYON YATAĞI GEÇTİ

TTYD Başkanı Oya Narin de, cesur yatırımcılar sayesinde bugün Türkiye'nin turizm kapasitesinin 1.5 milyon yatağı geçtiğini belirterek, şunları söyledi: “Sektörün büyüklüğü açısından bir fikir verecektir. Bu kapasite ile turizm sektöründe bugüne kadar 600 milyon kişiyi ağırladık ve 600 milyar dolar gelir elde ettik. Önümüzdeki 30 yıl içinde ise 1.5 milyar turisti ağırlamayı ve 2 trilyon dolar civarında gelir elde etmeyi öngörüyoruz. Bu demektir ki 1.5 milyar insan ile göz göze geleceğiz, tanışacağız, onlarla sosyal ve kültürel olarak entegre olacağız. Bu aynı zamanda çok müthiş bir enerji demek.”

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more