Sözcü Plus Giriş

KYK borçları silinecek mi? KYK faizlerinin silinmesi için kanun teklifi verildi!

Artan faizler ve işsizlik nedeniyle milyonlarca kişi KYK öğrenim kredisini ödemekte zorluk yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde hükümetten gelen KYK borçları hakkında yapılandırılmaya gidileceği açıklaması heyecan yaratmıştı. Son olarak ise CHP, öğrenim kredisi borcu bulunan öğrencilerin faizlerinin silinmesi için kanun teklifi hazırladı.

08:27 -
KYK borçları silinecek mi? KYK faizlerinin silinmesi için kanun teklifi verildi!

KYK borçları silinecek mi sorusunun yanıtı son dönemde üniversiteden mezun olan gençlerin araştırdığı konuların başında geliyor. Son dönemde sıkça dile getirilen KYK öğrenim kredisi borçları için yapılandırma milyonlarca kişi tarafından bekleniyor. Hükümetten yapılan KYK borçları için yapılandırma açıklaması ardından CHP, KYK kredisi borcu faizlerinin silinmesi için kanun teklifi verdi.

CHP’DEN KYK TEKLİFİ

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, üniversite mezunu gençlerin yükseköğrenim kredi borçlarının faizlerinin silinmesi ve bundan sonra geri ödemelerin faizsiz olarak yapılmasını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu'nda değişiklik öngören teklif, öğrenim kredisinin öğrencilere faizsiz olarak verilmesini, kredi borcunun işe başladıktan bir yıl sonra ödenmeye başlamasını ve henüz tahsil edilmeyen öğrenim kredisi borçlarının faizlerinin silinmesini içeriyor.

HÜKÜMETİN KYK AÇIKLAMASI

Hükümetin çalışmalarının sonucunda KYK borçları silinecek mi yoksa başka bir yöntem mi izlenecek belli olacak. Gençler çalışma hakkında detayları merak ederken önemli bir açıklama daha geldi.

Erdoğan, “Kredi olayı farklı. Krediyi her müracaat eden alıyor ama daha sonra ödemek üzere alıyor. Burs konusunda ödeme sorunu yok. Beklentinizi biliyorum tamamıyla bu borçların silinmesi süreci olacaktır. O zaman burada bir başka tercih gündeme gelecektir. O da nedir? Demek ki kredi olayı kalkacaktır. Sadece burs verme noktasına gidilecektir. Onun çalışmasını, değerlendirmelerini yapıp adımımızı da ona göre inşallah atacağız.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre ise geçen ekim ayında 217 bin kişiye KYK borcundan dolayı e-haciz yapıldığını açıklamıştı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more