Sözcü Plus Giriş

Marmarabirlik, çiftçiden 51 bin ton zeytin aldı

Zeytin Tarım Satış Kooperatifi olan Marmarabilik, zeytin alım sezonunu kapattı. Birlik, bu yıl yeni bir rekora imza atarak 351.5 milyon TL tutarında 51 bin ton zeytin alımı gerçekleştirdi. 31 Aralık günü sona eren zeytin alımında en çok zeytini 15 bin tona yakın zeytin alan Mudanya kooperatifi gerçekleştirdi.

Halil ATAŞ / Bursa
09:21 -
Marmarabirlik, çiftçiden 51 bin ton zeytin aldı

Marmarabirlik'te 12 Ekim'de başlayan ürün alımı 31 Aralık'ta bitti. Bu yıl 500 milyon lira ciro hedefini yakalan Marmarabirlik, 2023 hedefini 1 milyar liraya yükseltti. Birlik, 2019'da 351.5 milyon TL karşılığında 51 bin ton zeytin alımı yaptı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, “Marmarabirlik bu zor yılda yine ortaklarının yanında oldu. Bugüne kadar ortaklarımıza 211.5 milyon TL ödendi. Ortaklarımıza 140 milyon TL borcumuz kaldı” diye konuştu.

2 TAKSİTTE ÖDENECEK

Başkan Asa, 2018 yılında alınan ürün miktarı ve bedelleri hakkında yapmış olduğu değerlendirmede, “Bugüne kadar alınan ürün bedellerinin % 60 karşılığı 15 günlük periyotlarda ödendi. Ürün alım kampanyası sonuçlandığından, Birliğin mali imkanları değerlendirilecek olup, ürün bedellerinin kalan % 40'lık kısım ortaklarımıza 2 taksitte ödenecektir. Bu ödeme takvimi önümüzdeki günlerde açıklanacaktır” ifadelerini kullandı.

“ZOR BİR YIL DAHA BİZLERİ BEKLİYOR”

2019 Yılının Marmarabirlik için büyük önem arz ettiğini vurgulayan Hidamet Asa, “2018 ve 2019 yılı ürün alım kampanya dönemleri ürünün 'var' yılıydı. İklim koşullarının uygun geçmesi nedeniyle, önümüzdeki yılın da ‘var' yılı olacağı görülüyor. Zor bir yıl daha bizleri bekliyor. Bundan dolayı Marmarabirlik'in almış olduğu ürünü satışa çevirmesi ve depolarındaki stokları boşaltması gerekir” dedi.

YENİ YIL MESAJI

Başkan Hidamet Asa, yeni yıl mesajında “2019 Yılının stoklarımızın azaldığı, yurt içi ve yurt dışı satışlarımızın artığı, karlılığın yatırıma dönüştüğü ve Birlik kooperatiflerine ve ortaklara değer katan bir yıl olmasını diliyorum” temennisinde bulundu.

Son güncelleme: android-time 09:31 02.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more