Sözcü Plus Giriş

Marmaris’in 30 yıllık sorunu çözüm bekliyor

Marmaris’in tek deniz yolu girişi üzerindeki Kızılkum Koyu'nda bulunan 30 yıllık otel inşaatının bir an önce bitirilmesi isteniyor.

Mustafa SARIİPEK / Muğla
Güncellenme: 14:56, 01/01/2019
Marmaris’in 30 yıllık sorunu çözüm bekliyor

Marmarisli turizmciler Kızılkum Koyu’nda 30 yıldır inşaat halinde olan otelin bitirilememesine tepkili. 550 odalı, 1100 yatak kapasiteli Mandalin Otel’in bir an önce bitirilip turizme kazandırılması bekleniyor.

Otelin inşaatına 1988 yılında başlandı. Marmaris'in tek deniz yolu girişi üzerindeki inşaatın yılardır atıl durumda olmasına Marmarisli turizmciler tepkili. Otelin inşaatı için şu ana kadar 30 milyon doların harcandığı ifade ediliyor.

resimid_7060101

TATBİKATLARDA KULLANILDI

Otelin bir enkaz olarak Marmaris'in en güzel koyunda görüntü kirliliği oluşturması Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ile Afet ve Acil Durum (AFAD) ekiplerinin işine yaradı. 2013 yılından itibaren inşaatı duran otel, iki kurum tarafından deprem tatbikatlarında ve tanıtım filmlerinde kullanılmaya başlandı. UMKE ve AFAD yöneticileri, otelin inşaatının tamamlanamamasının turizm için büyük bir kayıp olduğunu ancak iyi bir tatbikat olanağı sağlaması nedeniyle kendileri için bir şans olduğunu dile getirmişti.

TURİZMCİLER TEPKİLİ

Marmaris'te çok uzun yıllardan bu yana turizmle uğraşan, geçmiş dönem İçmeler Belediyesi meclis üyeliği yapan Asım Geniş de otelin durumuna tepki gösterenlerden. Geniş Sözcü'ye yaptığı açıklamada “Marmaris'te koy olarak fazla alan yok. Burası ise Marmaris merkeze yakın ve süper bir yerde ama atıl pozisyonda duruyor. Ne kişiye, ne bir kuruluşa ne de memlekete faydası olmayan atıl bir yer durumunda. Acilen çözülmesi gerek. Benim meclis üyesi olduğumuz dönemde yardımcı olmaya çalıştık ama bir türlü kabul etmediler ve bu hale geldi” dedi.

Yayınlanma Tarihi:14:37,