Sözcü Plus Giriş

Memur ve emekli maaş zammının miktarı belli oldu! İşte hesaplara yansıyacağı tarih…

Emekli ve memur zammı belli oldu. İlki ocak ayında olan zammın ikincisi ise temmuz ayında memur ve emeklilerin maaşlarına yansıtılacak. Enflasyon rakamlarının belli olması ile memur ve emeklinin maaşına ne kadar zam yapılacağı da belli oldu. En düşük işçi emeklisinin aylığı bin 130 liradan bin 186 liraya, en düşük memur maaşı 3 bin 224 liradan 3 bin 417 liraya yükselecek. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Temmuz'da alacak. İşte memur ve emekli zammında son durum...

Erdoğan SÜZER
14:24 -
Memur ve emekli maaş zammının miktarı belli oldu! İşte hesaplara yansıyacağı tarih…

TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre memur ve emeklilerin zam oranları belli oldu. TÜİK 6 aylık enflasyonu yüzde 5.01 olarak açıkladı. Memurlara toplu sözleşme gereği, yılın ikinci yarısı için, temmuzda yüzde 5 zam verilecek, ayrıca yüzde 1.01 enflasyon farkı yansıtılacak. Geçen hafta çaya yüzde 15, şekere yüzde 16, elektriğe yüzde 15 zam gelmişti. Motorin ve benzin fiyatında da artış yaşanmıştı. Açıklanan rakamlara bakınca vatandaşın aklına kaşıkla verip kepçeyle almak deyimi geliyor.

ENFLASYON AÇIKLANDI, MEMUR VE EMEKLİNİN ZAM ORANI BELLİ OLDU

TÜİK 6 aylık enflasyonu yüzde 5.01 olarak açıkladı. Memura temmuz ayında yüzde 1.01 enflasyon farkı verilecek. Memur ve memur emeklisi yüzde 6.01 zam alacak. İşçi esnaf ve çiftçi emeklilerinin maaşlarına ise yüzde 5 zam yapılacak. Memur ve emekliler temmuz maaşlarını zamlı alacak. Elektriğe, akaryakıta, çaya ve şekere yapılan yüzde 15’lik zamlar temmuz enflasyonuna yansıyacağı için emekli ve çalışanların zammına olumlu yansıtılmadı.

MERKEZ BANKASI’NIN ENFLASYON BEKLENTİSİ NEYDİ?

Merkez Bankası'nın son beklenti anketine göre uzmanların haziran ayı enflasyon beklentisi yüzde 0.91 civarında idi.

EN DÜŞÜK MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına önce yüzde 1.01 enflasyon farkı verilecek, ardından da yüzde 5’lik normal 6 aylık toplu sözleşme zammı yapılacak. Toplam zam oranı yüzde 6.01 olacak.

-En düşük memurun maaşı 3 bin 224 liradan 3 bin 417 liraya ,
-En düşük memur emeklisinin aylığı da 2 bin 297 liradan 2 bin 435 liraya yükselecek.

EN DÜŞÜK İŞÇİ EMEKLİSİ AYLIĞI BİN 186 LİRA OLDU

İşçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ise sadece bu yılın ilk 6 ayında gerçekleşen enflasyon oranı kadar yani yüzde 5.01 zam alacaklar.

-En düşük işçi emeklisinin aylığı bin 130 liradan bin 186 liraya,
-En düşük esnaf emeklisinin aylığı bin 376 liradan bin 445 liraya,
-En düşük çiftçi emeklisinin aylığı da bin 298 liradan bin 363 liraya çıkacak.

İLGİLİ HABERMaaş oyunlu zam sağanağıMaaş oyunlu zam sağanağı

ZAMLI MAAŞLAR 15 TEMMUZ'DA ALINACAK

Memurlara toplu sözleşme gereği, yılın ikinci yarısı için, temmuzda yüzde 5 zam verilecek. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Temmuz'da alacak.

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2018'nin ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 10,19 gerçekleşmiş ve söz konusu dönem için yüzde 6,73 enflasyon farkı ortaya çıkmıştı. Böylece memurlar, ocak ayında toplamda yüzde 10,73 zam almıştı.

Öte yandan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın ilk 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

Bu arada, AA Finans Enflasyon Beklenti Anketine katılan ekonomistler, haziran ayında TÜFE'nin, yüzde 0,08 artmasını öngörüyor.

İLGİLİ HABERPolis maaşları temmuz zammı ile ne kadar oldu? Polis maaşları temmuz zammı ile ne kadar oldu? İLGİLİ HABERHemşire maaşları ne kadar oldu?Hemşire maaşları ne kadar oldu? İLGİLİ HABERTemmuz 2019 öğretmen maaşları ne kadar oldu?Temmuz 2019 öğretmen maaşları ne kadar oldu? İLGİLİ HABER2019 emekli ek ödeme ne kadar?2019 emekli ek ödeme ne kadar?
Son güncelleme: 13:21 06.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more