Sözcü Plus Giriş

Moody’s: Türkiye ekonomisi 2019’da yüzde 2 küçülecek

Moody's 2019-2020 Makro Ekonomik Görünüm Raporu yayımlandı. Raporun Türkiye bölümünde ekonominin bu yılın sonunda yüzde 2 seviyesinde daralacağı öngörüldü.

23:05 -
Moody’s: Türkiye ekonomisi 2019’da yüzde 2 küçülecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, küresel ekonominin 2020 yılı başlarına kadar zayıflamaya devam etmesinin beklendiğini duyurdu.

Kredi derecelendirme kuruluşunun “2019-2020 Makro Ekonomik Görünüm” güncelleme raporu yayımlandı. Raporda, “Küresel ekonomi, 2019 yılında ve 2020'nin başlarında zayıflamaya devam edecek. Parasal politika normalleşmesinin hızı 2019'da yavaşlayacak. Ekonomik büyüme giderek ılımlı hal aldıkça ve bilanço riskleri aşağı doğru yönlendikçe, başlıca merkez bankalarının daha temkinli bir yaklaşım göstermesini bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İLGİLİ HABERKaslowski: Ekonomimiz küçülüyorKaslowski: Ekonomimiz küçülüyor

Çin'de önümüzdeki dönemde ekonomik büyümenin son “birkaç on yıllık” dönemin en yavaş seviyelerine gerileyebileceğine işaret edilen raporda, Türkiye ve Arjantin'de ise resesyonun görülebileceği öngörüsü yer aldı.

TÜRKİYE YÜZDE 2 DARALACAK

Raporun Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerin aldığı bölümünde ise cari açık tarafında kaydedilen gelişmenin ağırlıklı olarak ithalattaki azalışın ve düşük petrol fiyatlarının yansıması olduğu belirtildi.

Türkiye'de geçen yılın ekim ayından bu yana enflasyonun gerileme eğiliminde olmasının pozitif bir gelişme olduğu belirtilen raporda, toplam talebin azalmasıyla enflasyonda da gerileme beklendiği kaydedildi.

Raporda, Türkiye'de enflasyonun yakın vadede politika gevşemesine izin verecek derece hızlı bir şekilde azalmasının beklenmediği tahminine yer verilirken, Türkiye ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 2,0 seviyesinde daralmasının, 2020 yılı sonunda ise yüzde 3 büyümesinin öngörüldüğü kaydedildi.

AA

İLGİLİ HABERMoody's'den 'negatif' değerlendirmeMoody's'den 'negatif' değerlendirme

 

Son güncelleme: 09:06 01.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more